pix - en to th translation catalogue (328 entries)

en: Caption
th: คำอธิบาย

en: Other
th: อื่นๆ

en: Description
th: คำบรรยาย

en: Previous
th: ภาพก่อนหน้า

en: Next
th: ภาพถัดไป

en: _Limit to
th: _จำกัดไม่เกิน

en: General
th: ทั่วไป

en: Save
th: บันทึก

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Open
th: เปิด

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Show
th: แสดง

en: New Filter
th: ตัวกรองใหม่

en: Edit Filter
th: แก้ไขตัวกรอง

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Browser
th: มุมมองท่องดู

en: Metadata
th: ข้อมูลกำกับ

en: Importers
th: เครื่องมือนำเข้า

en: Exporters
th: เครื่องมือส่งออก

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

en: _Continue
th: _ทำต่อไป

en: Sort By
th: เรียงตาม

en: %s of %s
th: %s จาก %s

en: Moving files
th: กำลังย้ายแฟ้ม

en: Copying files
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม

en: Getting file information
th: กำลังรับข้อมูลเกี่ยวกับแฟ้ม

en: Deleting files
th: กำลังลบแฟ้ม

en: None
th: ไม่มี

en: Open a new window
th: เปิดหน้าต่างใหม่

en: Start in fullscreen mode
th: เริ่มที่โหมดการแสดงรูปเต็มหน้าจอ

en: Automatically import digital camera photos
th: นำเข้าภาพจากกล้องดิจิทัลโดยอัตโนมัติ

en: Show version
th: แสดงหมายเลขรุ่น

en: An image viewer and browser.
th: โปรแกรมแสดงและเรียกดูรูป

en: [modified]
th: [วันที่แก้ไขล่าสุด]

en: Could not save the file
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้ม

en: Do _Not Save
th: ไ_ม่ต้องบันทึก

en: Could not change name
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ

en: Go to the previous visited location
th: ไปยังตำแหน่งที่ดูก่อนหน้านี้

en: Go to the next visited location
th: ไปยังตำแหน่งที่เยี่ยมชมถัดไป

en: View the folders
th: ดูโฟลเดอร์

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Edit file
th: แก้ไขแฟ้ม

en: Could not perform the operation
th: ไม่สามารถทำคำสั่งนี้ได้

en: File type not supported
th: ไม่รองรับแฟ้มชนิดนี้

en: Insufficient memory
th: หน่วยความจำไม่เพียงพอ

en: All Supported Files
th: แฟ้มที่รองรับทั้งหมด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Comment
th: หมายเหตุ

en: Home Folder
th: โฟลเดอร์บ้าน

en: Could not delete the files
th: ไม่สามารถลบแฟ้ม

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
th: ไม่สามารถทิ้งแฟ้มลงถังขยะได้ คุณต้องการจะลบอย่างถาวรแทนหรือไม่?

en: Could not move the files to the Trash
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มไปลงถังขยะได้

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
th[0]: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแฟ้ม %'d แฟ้มที่เลือกทิ้งอย่างถาวร?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
th: ถ้าคุณลบแฟ้ม แฟ้มก็จะสูญหายไปอย่างถาวร

en: S_how:
th: แสด_ง:

en: All
th: ทั้งหมด

en: files
th: แฟ้ม

en: No name specified
th: ไม่ได้ระบุชื่อ

en: Resizing images
th: กำลังปรับขนาดภาพ

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
th: ชื่อที่ใช้ไม่ถูกต้อง ไม่อนุญาตให้ป้อนอักขระต่อไปนี้: %s

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: _Rename
th: เปลี่ยน_ชื่อ

en: Value
th: ค่าของพิกเซล

en: Green
th: เขียว

en: Blue
th: น้ำเงิน

en: Alpha
th: อัลฟา

en: No options available for this file type
th: ไม่มีตัวเลือกที่เลือกได้สำหรับแฟ้มชนิดนี้

en: File
th: แฟ้ม

en: Name
th: ชื่อ

en: Size
th: ขนาด

en: Type
th: ชนิด

en: Dimensions
th: ขนาดกว้างยาว

en: Title
th: หัวเรื่อง

en: Place
th: สถานที่

en: Tags
th: ป้ายกำกับ

en: Rating
th: การจัดอันดับ

en: file name
th: ชื่อแฟ้ม

en: file size
th: ขนาดแฟ้ม

en: file modified date
th: วันที่แก้ไขแฟ้ม

en: All Files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: Video
th: วิดีทัศน์

en: Audio
th: เสียง

en: Media
th: สื่อ

en: Text Files
th: แฟ้มข้อความ

en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: File modified date
th: วันที่ปรับเปลี่ยนแฟ้ม

en: Date photo was taken
th: วันที่ถ่ายภาพ

en: Tag (embedded)
th: แท็ก (ฝังตัว)

en: Aspect ratio
th: สัดส่วนภาพ

en: Viewer
th: การดูภาพ

en: Cannot read file information
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับแฟ้ม

en: Cancel operation
th: ยกเลิกปฏิบัติการ

en: Invalid file format
th: ฟอร์แมตของแฟ้มไม่ถูกต้อง

en: Show all the tags
th: แสดงป้ายกำกับทั้งหมด

en: _Delete
th: _ลบ

en: Holidays
th: วันหยุด

en: Temporary
th: ชั่วคราว

en: Screenshots
th: ภาพหน้าจอ

en: Science
th: วิทยาศาสตร์

en: Favorite
th: ชิ้นโปรด

en: Important
th: สำคัญ

en: Games
th: เกม

en: Party
th: งานเลี้ยง

en: Birthday
th: วันเกิด

en: Astronomy
th: ดาราศาสตร์

en: Family
th: ครอบครัว

en: Text
th: ข้อความ

en: Square
th: สี่เหลี่ยมจัตุรัส

en: is lower than
th: น้อยกว่า

en: is greater than
th: มากกว่า

en: is equal to
th: เท่ากับ

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: is
th: เป็น

en: is not
th: ไม่ใช่

en: matches
th: ตรงกับ

en: Add a new rule
th: เพิ่มกฏใหม่

en: Remove this rule
th: ลบกฎนี้

en: contains
th: ประกอบด้วย

en: starts with
th: ขึ้นต้นด้วย

en: ends with
th: ลงท้ายด้วย

en: does not contain
th: ไม่ได้ประกอบด้วย

en: is before
th: ก่อน

en: is after
th: หลัง

en: Today
th: วันนี้

en: Now
th: เดี๋ยวนี้

en: Could not display help
th: ไม่สามารถแสดงข้อความช่วยเหลือ

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Catalogs
th: แค็ตตาล็อก

en: Contact Sheet
th: แผ่นรวมรูปขนาดย่อ

en: Find Duplicates
th: ค้นหาภาพที่ซ้ำกัน

en: Search
th: ค้นหา

en: _View the destination
th: เปิด_ดูปลายทาง

en: _Include sub-folders
th: ค้_นในโฟลเดอร์ย่อยด้วย

en: Saving
th: การบันทึก

en: Copy
th: คัดลอก

en: Width
th: ความกว้าง

en: Height
th: ความสูง

en: Set to actual size
th: ปรับให้ตรงขนาดจริง

en: Fit to window
th: ปรับขนาดภาพให้พอดีกับหน้าต่าง

en: Fit to window if larger
th: ปรับให้พอดีหน้าต่าง ถ้าภาพใหญ่กว่าหน้าต่าง

en: Album
th: อัลบั้ม

en: Could not remove the bookmark
th: ไม่สามารถลบที่คั่นหน้า

en: Write to Disc
th: เขียนลงแผ่น

en: Error interpreting JPEG image file: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดในการแปลงแฟ้มภาพ JPEG: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
th: ไม่รู้จักพื้นที่สี JPEG (%d)

en: Name already used
th: ชื่อถูกใช้ไปแล้ว

en: New catalog
th: แคตตาล็อกใหม่

en: Enter the catalog name:
th: ป้อนขื่อแค็ตตาล็อก:

en: C_reate
th: _สร้าง

en: New library
th: ไลบรารีใหม่

en: Enter the library name:
th: ป้อนชื่อไลบรารี:

en: Could not remove the catalog
th: ไม่สามารถลบแค็ตตาล็อก

en: Command Line
th: บรรทัดคำสั่ง

en: Catalog Properties
th: คุณสมบัติแค็ตตาล็อก

en: Organize
th: จัดจำแนก

en: Automatically organize files by date
th: จัดจำแนกแฟ้มตามวันที่โดยอัตโนมัติ

en: Could not add the files to the catalog
th: ไม่สามารถเพิ่มแฟ้มลงในแค็ตตาล็อก

en: Could not create the catalog
th: ไม่สามารถสร้างแค็ตตาล็อก

en: Add to Catalog
th: เพิ่มลงในแค็ตตาล็อก

en: Could not save the catalog
th: ไม่สามารถบันทึกแค็ตตาล็อก

en: Could not load the catalog
th: ไม่สามารถโหลดแค็ตตาล็อก

en: Organize Files
th: จัดจำแนกแฟ้ม

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
th: แฟ้มต่างๆ จะถูกจัดจำแนกออกเป็นแค็ตตาล็อก โดยไม่มีการย้ายแฟ้มจริงในดิสก์

en: Tag
th: ป้ายกำกับ

en: Over_write
th: เ_ขียนทับ

en: Cannot move the files
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มได้

en: Cannot copy the files
th: ไม่สามารถคัดลอกแฟ้มได้

en: Invalid destination.
th: ปลายทางไม่ถูกต้อง

en: Could not remove the files from the catalog
th: ไม่สามารถลบแฟ้มออกจากแค็ตตาล็อก

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
th: การดำเนินการเสร็จสมบูรณ์ แค็ตตาล็อก: %d รูปภาพ: %d

en: Change Date
th: แก้ไขวันที่

en: Import Embedded Metadata
th: นำเข้าข้อมูลเมตาที่ฝังตัว

en: Current date
th: วันที่ปัจจุบัน

en: Could not save the theme
th: ไม่สามารถบันทึกชุดรูปแบบได้

en: Could not delete the theme
th: ไม่สามารถลบชุดรูปแบบได้

en: Image Wall
th: กำแพงรูปภาพ

en: Creating images
th: กำลังสร้างรูปภาพ

en: Generating thumbnails
th: กำลังสร้างภาพตัวอย่าง

en: Header
th: หัวกระดาษ

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: Theme Properties
th: คุณสมบัติชุดรูปแบบ

en: Copy _From
th: _คัดลอกจาก

en: New theme
th: ชุดรูปแบบใหม่

en: Converting images
th: กำลังแปลงรูปภาพ

en: Convert Format
th: แปลงฟอร์แมต

en: Could not show the desktop background properties
th: ไม่สามารถแสดงคุณสมบัติภาพพื้นหลังของพื้นโต๊ะ

en: Could not set the desktop background
th: ไม่สามารถตั้งค่าภาพพื้นหลังของเดสก์ท็อปได้

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบข้อมูลเมตาของแฟ้มที่เลือกไว้

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
th: ถ้าคุณลบข้อมูลเมตา ข้อมูลเหล่านั้นจะสูญหายอย่างถาวร

en: Delete Metadata
th: ลบข้อมูลเมตา

en: Could not save the file metadata
th: ไม่สามารถบันทึกข้อมูลกำกับของแฟ้ม

en: Save only cha_nged fields
th: บันทึกเฉพาะเขตข้อมูลที่ทำการเ_ปลี่ยนแปลง

en: No date
th: ไม่บอกวันเวลา

en: The following date
th: วันที่ต่อไปนี้

en: Last modified date
th: วันที่แก้ไขครั้งล่าสุด

en: File creation date
th: วันที่สร้างแฟ้ม

en: Do not modify
th: ไม่เปลี่ยนแปลง

en: Assigning tags to the selected files
th: กำลังกำหนดแท็กให้กับแฟ้มที่เลือกไว้

en: Writing files
th: กำลังเขียนแฟ้ม

en: Reading files
th: กำลังอ่านแฟ้ม

en: Exif General
th: Exif ทั่วไป

en: Exif Conditions
th: สภาพการณ์ Exif

en: Exif Structure
th: โครงสร้าง Exif

en: Exif Thumbnail
th: รูปย่อ Exif

en: Exif GPS
th: GPS ใน Exif

en: Exif Maker Notes
th: บันทึกผู้สร้างใน Exif

en: Exif Versions
th: รุ่นต่างๆ ของ Exif

en: Exif Other
th: อื่นๆ ใน Exif

en: XMP Embedded
th: XMP ฝังตัว

en: XMP Attached
th: XMP แนบ

en: date photo was taken
th: วันที่ถ่ายภาพ

en: New folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: Enter the folder name:
th: ป้อนชื่อโฟลเดอร์:

en: Could not move the files
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้ม

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
th: แฟ้มไม่สามารถย้ายมายังตำแหน่งปัจจุบันได้ มีอีกทางหนึ่งคือคุณอาจใช้วิธีคัดลอกแทน

en: Move To
th: ย้ายไปที่

en: Copy To
th: คัดลอกไปที่

en: Move
th: ย้าย

en: Could not open the location
th: ไม่สามารถเปิดตำแหน่งได้

en: Open _With
th: เปิด_ด้วย

en: Flip
th: พลิกบน-ล่าง

en: Mirror
th: กลับซ้าย-ขวา

en: Crop
th: ครอบตัด

en: Resize
th: ปรับขนาด

en: Applying changes
th: กำลังปรับใช้การเปลี่ยนแปลง

en: Adjust Colors
th: ปรับสี

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
th: เปลี่ยนความสว่าง ความเปรียบต่าง ความเข้ม และระดับแกมมาของรูปภาพ

en: Adjust Contrast
th: ปรับความเปรียบต่าง

en: Automatic contrast adjustment
th: การปรับความเปรียบต่างอัตโนมัติ

en: Rule of Thirds
th: กฎสามส่วน

en: Golden Sections
th: อัตราส่วนทอง

en: _Brightness
th: _ความสว่าง

en: _Saturation
th: ค_วามเข้ม

en: _Average
th: ค่าเ_ฉลี่ย

en: Negative
th: เนกาตีฟ

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Rotate Left
th: หมุนซ้าย

en: Rotate Right
th: หมุนขวา

en: Undo
th: เรียกคืน

en: Duplicates
th: ซ้ำ

en: Could not connect to the server
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์

en: Files successfully uploaded to the server.
th: อัปโหลดแฟ้มไปยังเซิร์ฟเวอร์สำเร็จแล้ว

en: _Open in the Browser
th: _เปิดในเบราว์เซอร์

en: Could not create the album
th: ไม่สามารถสร้างอัลบั้ม

en: Could not upload the files
th: ไม่สามารถอัปโหลดแฟ้ม

en: No valid file selected.
th: ไม่ได้เลือกแฟ้มที่ใช้ได้

en: Could not export the files
th: ไม่สามารถส่งออกแฟ้ม

en: Export to %s
th: ส่งออกไปยัง %s

en: Could not get the photo list
th: ไม่สามารถดึงรายชื่อรูปภาพ

en: No album selected
th: ไม่ได้เลือกอัลบั้ม

en: _Import
th: _นำเข้า

en: Import from %s
th: นำเข้าจาก %s

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
th: กลับมาที่หน้าต่างนี้เมื่อคุณทำขั้นตอนการยืนยันสิทธิ์บน %s เสร็จแล้ว

en: C_ontinue
th: _ทำต่อไป

en: Getting the album list
th: กำลังรับรายชื่ออัลบั้ม

en: Creating the new album
th: กำลังสร้างอัลบั้มใหม่

en: Uploading the files to the server
th: กำลังอัปโหลดแฟ้มไปยังเซิร์ฟเวอร์

en: Getting the photo list
th: กำลังรับรายชื่อรูปภาพ

en: Could not take a screenshot
th: ไม่สามารถจับภาพหน้าจอ

en: Screenshot
th: ภาพหน้าจอ

en: Pause
th: พัก

en: Take a screenshot
th: จับภาพหน้าจอ

en: Artist
th: ศิลปิน

en: Bitrate
th: อัตราบิต

en: Encoder
th: ตัวลงรหัส

en: Codec
th: ตัวอ่าน/ลงรหัส

en: Framerate
th: อัตราเฟรม

en: Print
th: พิมพ์

en: Page %d of %d
th: หน้าที่ %d จาก %d

en: Could not print
th: ไม่สามารถพิมพ์ได้

en: Images
th: รูปภาพ

en: Loading images
th: กำลังโหลดรูป

en: Saving images
th: กำลังบันทึกรูปภาพ

en: Problem transforming the image: %s
th: เกิดปัญหาขณะแปลงรูปภาพ: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
th: การแปลงนี้อาจจะทำให้มีการบิดเบือนตามขอบเพราะขนาดภาพไม่ใช่พหุคูณของ 8
    
    อย่างไรก็ตาม การบิดเบือนสามารถย้อนคืนได้ ถ้าภาพที่ออกมาใช้ไม่ได้ ก็เพียงแค่ทำการแปลงกลับด้านเพื่อคืนรูปเดิมได้
    
    คุณยังสามารถตัดพิกเซลด้านขอบที่แปลงไม่สำเร็จออกได้ โดยทั่วไปโหมดนี้ทำให้ได้ผลลัพธ์ที่ดีที่สุด แต่การแปลงจะไม่เป็นการแปลงแบบไม่สูญเสียใดๆ อีกต่อไป

en: _Trim
th: เ_ล็ม

en: Zoom in
th: ซูมเข้า

en: Zoom out
th: ซูมออก

en: Zoom to fit width
th: ซูมให้พอดีกับความกว้าง

en: Save Image
th: บันทึกรูปภาพ

en: Image Viewer
th: โปรแกรมดูภาพ

en: File date
th: วันที่ของแฟ้ม

en: Importing files
th: กำลังนำเข้าแฟ้ม

en: No file imported
th: ไม่มีการนำเข้าแฟ้ม

en: The selected files are already present in the destination.
th: แฟ้มที่เลือกมีอยู่แล้วที่ปลายทาง

en: Delete operation not supported.
th: ไม่รองรับการลบแฟ้ม

en: Last imported
th: นำเข้าล่าสุด

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Script
th: สคริปต์

en: Could not save the script
th: ไม่สามารถบันทึกสคริปต์

en: New Command
th: คำสั่งใหม่

en: Edit Command
th: แก้ไขคำสั่ง

en: Commands
th: คำสั่ง

en: _Skip
th: _ข้าม

en: No command specified
th: ไม่ได้ระบุคำสั่ง

en: Choose Account
th: เลือกบัญชี

en: Edit Accounts
th: แก้ไขบัญชี

en: Connecting to the server
th: กำลังเชื่อมต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์

en: Choose a folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: I_mport From
th: _นำเข้าจาก

en: Files to import: %d (%s)
th: จำนวนแฟ้มที่จะนำเข้า: %d (%s)

en: Could not load the folder
th: ไม่สามารถโหลดโฟลเดอร์

en: Import from Removable Device
th: นำเข้าจากอุปกรณ์ถอดเสียบ

en: Red Eye Removal
th: ลบตาแดง

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
th: ลบผลกระทบตาแดงที่เกิดจากแสงแฟลชของกล้อง

en: Could not rename the files
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้ม

en: Old Name
th: ชื่อเดิม

en: New Name
th: ชื่อใหม่

en: Keep original case
th: ใช้ตัวพิมพ์เหมือนเดิม

en: Convert to lower-case
th: แปลงเป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: Convert to upper-case
th: แปลงเป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Renaming files
th: กำลังเปลี่ยนชื่อแฟ้ม

en: Resize Images
th: ปรับขนาดของรูปภาพ

en: Search Result
th: ผลการค้นหา

en: Find
th: ค้นหา

en: Find files
th: ค้นหาแฟ้ม

en: Search again
th: ค้นหาอีกครั้ง

en: Choose the files to play
th: เลือกแฟ้มที่จะเล่น

en: Audio files
th: แฟ้มเสียง

en: Random
th: สุ่ม

en: Flip page
th: พลิกหน้า

en: Saving thumbnails
th: กำลังบันทึกรูปย่อ

en: Saving HTML pages: Images
th: กำลังบันทึกหน้าเว็บ: รูปภาพ

en: Saving HTML pages: Indexes
th: กำลังบันทึกหน้าเว็บ: ดัชนี

en: Copying original images
th: กำลังคัดลอกภาพต้นฉบับ

en: Could not create a temporary folder
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ใช้งานชั่วคราว
