Pix - en to sv translation catalogue (1060 entries)

en: Caption
sv: Text

en: Behavior
sv: Beteende

en: _Single click to open files
sv: Enkelklick för att öppna filer (_S)

en: _Double click to open files
sv: _Dubbelklick för att öppna filer

en: _Open files in fullscreen mode
sv: Öppna filer i fullskärmsläge (_O)

en: Other
sv: Övrigt

en: Thumbnail _size:
sv: _Storlek på miniatyrbild:

en: D_etermine image type from content (slower)
sv: Fastställ bildtyp från inn_ehåll (långsammare)

en: digits
sv: siffror

en: Description
sv: Beskrivning

en: Edit
sv: Redigera

en: Default value
sv: Standardvärde

en: remove
sv: ta bort

en: add
sv: lägg till

en: _Extensions:
sv: Filtyper (_E):

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Filter _Name:
sv: Filtrera _Namn:

en: _Match:
sv: Träff (_M):

en: Rules:
sv: Regler:

en: _Limit to
sv: _Begränsa till

en: selected by
sv: valda genom

en: Mean:
sv: Medel:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
sv: Std.avvik.:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
sv: Bildpunkter:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
sv: Valda:

en: _Location:
sv: P_lats:

en: Overwrite the old file with the new one?
sv: Ersätta den gamla filen med den nya?

en: Old File:
sv: Gammal fil:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: New File:
sv: Ny fil:

en: Over_write the old file
sv: Ersätt den gamla filen (_w)

en: Do not overwrite _the old file
sv: Ersätt inte den gamla filen (_t)

en: Overwrite _all files
sv: Ersätt _alla filer

en: _Do not overwrite any file
sv: Ersätt inte några filer (_D)

en: _Save the new file as:
sv: _Spara den nya filen som:

en: _General filter:
sv: Allmänt filter (_G):

en: _Other filters:
sv: Övriga filter (_O):

en: below the folder list
sv: under mapplistan

en: on the right
sv: till höger

en: Pix Preferences
sv: Programinställningar

en: Appearance
sv: Utseende

en: T_humbnails in viewer:
sv: Miniatyrbilder i visningsprogrammet (_h):

en: on the bottom
sv: längst ned

en: on the side
sv: vid sidan

en: File _properties in browser:
sv: Filegenskaper i webbläsaren (_p):

en: _Statusbar
sv: _Statusfält

en: On startup:
sv: Vid start:

en: Go to last _visited location
sv: Gå till senast besökta plats (_v)

en: Go to this _folder:
sv: Gå till denna mapp (_f):

en: Set to C_urrent
sv: Ange som aktuell (_u)

en: _Reuse the active window to open files
sv: Återanvänd det aktiva fönstret för att öppna filer (_R)

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
sv: Be om bekräftelse innan filer eller mappar raderas

en: Ask whether to save _modified files
sv: Fråga om ändrade filer ska sparas

en: _Store metadata inside files if possible
sv: Lagra metadata inuti filer om möjligt (_S)

en: General
sv: Allmänt

en: Shortcuts:
sv: Genvägar:

en: _Restore All…
sv: Återställ allt… (_R)

en: _Inverse order
sv: Omvänd ordning (_I)

en: Example:
sv: Exempel:

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Open Location…
sv: Öppna plats…

en: Save
sv: Spara

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Revert
sv: Återgå

en: Sort By…
sv: Sortera efter…

en: Hidden Files
sv: Dolda filer

en: _Preferences
sv: Inställningar (_P)

en: Keyboard Shortcuts
sv: Snabbkommandon

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Pix
sv: Om Pix (_A)

en: _Delete History
sv: Ta bort historik (_D)

en: View and organize your images
sv: Visa och organisera dina bilder

en: Import with Pix
sv: Importera med Pix

en: Import the photos on your camera card
sv: Importera foton från din kameras minneskort

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Could not load the position “%s”
sv: Kunde inte hämta positionen “%s”

en: Open
sv: Öppna

en: Show
sv: Visa

en: Could not save the filter
sv: Kunde inte spara filtret

en: New Filter
sv: Nytt filter

en: Edit Filter
sv: Redigera filter

en: Filters
sv: Filter

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Viewers
sv: Visning

en: File tools
sv: Filverktyg

en: List tools
sv: Listverktyg

en: Importers
sv: Importera

en: Exporters
sv: Exportera

en: Could not activate the extension
sv: Kunde inte aktivera tillägget

en: Could not deactivate the extension
sv: Kunde inte inaktivera tillägget

en: Pix Development Team
sv: Utvecklingsgruppen för Pix

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Restart required
sv: Omstart krävs

en: You need to restart pix for these changes to take effect
sv: Du behöver starta om pix för att dessa ändringar ska bli aktiva

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Restart
sv: Starta _om

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
sv: Vill du återställa alla ändringar och använda de förvalda kortkommandona?

en: Shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Sort By
sv: Sortera efter

en: %s of %s
sv: %s av %s

en: Moving “%s” to “%s”
sv: Flyttar ”%s” till ”%s”

en: Copying “%s” to “%s”
sv: Kopierar ”%s” till ”%s”

en: Moving files
sv: Flyttar filer

en: Copying files
sv: Kopierar filer

en: Getting file information
sv: Hämtar filinformation

en: Deleting files
sv: Tar bort filer

en: Moving files to trash
sv: Flyttar filer till papperskorgen

en: (invalid value)
sv: (felaktigt värde)

en: None
sv: Ingen

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
sv: Tryck den tangentkombination du vill använda som kortkommando.

en: Press Esc to cancel
sv: Tryck Esc för att avbryta

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i helskärmsläge

en: Automatically start a presentation
sv: Starta en presentation automatiskt

en: Automatically import digital camera photos
sv: Importera digitalkamerabilder automatiskt

en: Show version
sv: Visa version

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
sv: [FIL…] [MAPP…]

en: — Image browser and viewer
sv: — Bildbläddrare- och visare

en: Pix is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Pix är fri programvara; du kan distribuera den vidare och/eller ändra den enligt villkoren i GNU General Public License som publicerats av Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen eller (enligt ditt eget val) en senare version.

en: Pix is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Pix distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI; inte ens den underförstådda garantin om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT SÄRSKILT SYFTE. Se GNU General Public License för mer information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pix.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Pix. Om inte, se https://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser.
sv: En bildvisare och bläddrare.

en: [modified]
sv: [ändrad]

en: %s of free space
sv: %s ledigt utrymme

en: No suitable module found for %s
sv: Ingen lämplig modul hittades för %s

en: Could not save the file
sv: Kunde inte spara filen

en: Save changes to file “%s”?
sv: Spara ändringar till filen “%s”?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar ändringarna i filen, kommer de att gå förlorade för alltid.

en: Do _Not Save
sv: Spara _inte

en: Accept
sv: Godkänn

en: _Close
sv: Stäng (_C)

en: Could not change name
sv: Kunde inte ändra namnet

en: Modified
sv: Ändrad

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: History
sv: Historik

en: View the folders
sv: Visa mapparna

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Edit file
sv: Redigera fil

en: Operations
sv: Åtgärder

en: Could not perform the operation
sv: Kunde inte genomföra åtgärden

en: File type not supported
sv: Filtypen stöds inte

en: No suitable module found
sv: Ingen lämplig modul hittades

en: Insufficient memory
sv: Minnet räcker inte för detta

en: Could not open the module “%s”: %s
sv: Kunde inte öppna modulen “%s”: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
sv: Tillägget “%1$s” krävs av tillägget “%2$s”

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: _Show Format Options
sv: Visa formatval (_S)

en: Options
sv: Alternativ

en: Comment
sv: Kommentar

en: No file
sv: Ingen fil

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Computer
sv: Dator

en: Home Folder
sv: Hemmapp

en: Could not delete the files
sv: Kunde inte ta bort filerna

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
sv: Filerna kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du radera dem permanent?

en: Could not move the files to the Trash
sv: Kunde inte flytta filerna till papperskorgen

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s” permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
sv[0]: Är du säker på att du vill radera den valda filen för alltid?
sv[1]: Är du säker på att du vill radera de valda filerna för alltid?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort en fil så kommer den förloras för alltid.

en: S_how:
sv: V_isa:

en: All
sv: Alla

en: Personalize…
sv: Anpassa…

en: files
sv: filer

en: all the following rules
sv: alla regler som följer

en: any of the following rules
sv: vilken som helst av följande regler

en: ascending
sv: stigande

en: descending
sv: fallande

en: No name specified
sv: Inget namn angivet

en: No limit specified
sv: Ingen gräns specifierad

en: Resizing images
sv: Ändrar storlek på bilder

en: (Open Parent)
sv: (Öppna Föräldramapp)

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
sv: Ogiltigt namn. Följande tecken är otillåtna: %s

en: Rename
sv: Byt namn

en: Enter the new name:
sv: Skriv in det nya namnet:

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Linear scale
sv: Linjär skalning

en: Logarithmic scale
sv: Logaritmisk skalning

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Value
sv: Värde

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Alpha
sv: Alfa

en: Could not rename the file
sv: Kunde inte byta namn på filen

en: No suitable loader available for this file type
sv: Ingen lämplig laddare tillgänglig för denna filtyp

en: No options available for this file type
sv: Inga alternativ tillgängliga för denna filtyp

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
sv: Kunde inte hitta någon lämplig modul för att spara bilden som “%s”

en: Reading file information
sv: Läser filinformation

en: Location
sv: Plats

en: Locations
sv: Platser

en: Other…
sv: Annan…

en: File
sv: Fil

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: Bytes
sv: Byte

en: Modified Date & Time
sv: Datum & tid för ändring

en: Type
sv: Typ

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Duration
sv: Längd

en: Exposure Settings
sv: Inställningar för exponering

en: Aperture
sv: Bländare

en: ISO Speed
sv: ISO-hastighet

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Flash
sv: Blixt

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Color Profile
sv: Färgprofil

en: General Date & Time
sv: Allmänt datum & tid

en: Title
sv: Titel

en: Place
sv: Plats

en: Tags
sv: Taggar

en: Rating
sv: Betyg

en: Author
sv: Upphovsperson

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: file name
sv: filnamn

en: file path
sv: filsökväg

en: file size
sv: filstorlek

en: file modified date
sv: filens ändringsdatum

en: no sorting
sv: ingen sortering

en: dimensions
sv: dimensioner

en: aspect ratio
sv: bildförhållande

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Images
sv: Alla bilder

en: JPEG Images
sv: JPEG-bilder

en: Raw Photos
sv: Bilder i RAW-format

en: Audio
sv: Ljud

en: Text Files
sv: Textfiler

en: Filename
sv: Filnamn

en: File modified date
sv: Datum när filen ändrades

en: Date photo was taken
sv: Datum när bilden togs

en: Title (embedded)
sv: Titel (inbäddad)

en: Description (embedded)
sv: Beskrivning (inbäddad)

en: Tag (embedded)
sv: Etikett (inbäddad)

en: Aspect ratio
sv: Bildförhållande

en: Show/Hide
sv: Visa/dölj

en: Navigation
sv: Navigering

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Viewer
sv: Visare

en: Cannot read file information
sv: Kan inte läsa filinformation

en: Overwrite
sv: Ersätt

en: Cancel operation
sv: Avbryt åtgärden

en: Saving file information
sv: Sparar filinformation

en: Saving “%s”
sv: Sparar ”%s”

en: Invalid file format
sv: Ogiltigt filformat

en: Create tag “%s”
sv: Skapa etiketten “%s”

en: Show all the tags
sv: Visa alla taggar

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Holidays
sv: Helger

en: Temporary
sv: Tillfälliga

en: Screenshots
sv: Skärmbilder

en: Science
sv: Vetenskap

en: Favorite
sv: Favorit

en: Important
sv: Viktigt

en: Games
sv: Spel

en: Party
sv: Fest

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Family
sv: Familj

en: Space
sv: Blanksteg

en: Year
sv: År

en: Month
sv: Månad

en: Day of the month
sv: Dag i månaden

en: Hour
sv: Timme

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Edit Template
sv: Redigera mall

en: Square
sv: Kvadratiskt

en: 4∶3 (DVD, Book)
sv: 4∶3 (DVD, bok)

en: 3∶2 (Postcard)
sv: 3∶2 (Vykort)

en: is lower than
sv: är mindre än

en: is greater than
sv: är större än

en: is equal to
sv: är lika med

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is lower than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: Reset
sv: Återställ

en: The test definition is incomplete
sv: Testdefinitionen är inte komplett

en: is
sv: är

en: is only
sv: är endast

en: is not
sv: är inte

en: matches
sv: matchar

en: Add a new rule
sv: Lägg till en ny regel

en: Remove this rule
sv: Ta bort denna regel

en: contains
sv: innehåller

en: starts with
sv: börjar med

en: ends with
sv: slutar med

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: is before
sv: är före

en: is after
sv: är efter

en: Today
sv: Idag

en: Now
sv: Nu

en: Colors
sv: Färger

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
sv: Tangentkombinationen «%s» har redan kopplats till åtgärden «%s». Vill du istället koppla den till den här åtgärden?

en: Reassign
sv: Ändra koppling

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
sv: Tangentkombinationen «%s» har redan kopplats till åtgärden «%s» och kan inte ändras.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
sv: Tangentkombinationen «%s» används redan och kan inte ändras.

en: Could not display help
sv: Kunde inte visa hjälp

en: Could not launch the application
sv: Kunde inte starta programmet

en: _Copy Here
sv: _Kopiera hit

en: _Move Here
sv: _Flytta hit

en: _Link Here
sv: _Länka hit

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Upload images to 23hq.com
sv: Skicka bilder till 23hq.com

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Add bookmarks support.
sv: Lägg till stöd för bokmärken.

en: Burn CD/DVD
sv: Bränn CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
sv: Spara filer på en optisk skiva.

en: Catalogs
sv: Album

en: Create file collections.
sv: Skapa samlingar av filer.

en: Change date
sv: Byt datum

en: Change the files date
sv: Ändra filernas datum

en: Comments and tags
sv: Kommentarer och etiketter

en: Add comments and tags to any file type.
sv: Lägg till kommentarer och etiketter i alla filtyper.

en: Contact Sheet
sv: Kontakt Ark

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
sv: Skapa en indexbild som visar miniatyrbilder av de valda filerna.

en: Convert format
sv: Konvertera format

en: Save images in a different format
sv: Spara bilderna i ett annat format

en: Desktop background
sv: Skrivbordsbakgrund

en: Set the image as desktop background
sv: Välj bilden som skrivbordsbakgrund

en: Edit metadata
sv: Redigera metadata

en: Allow to edit files metadata.
sv: Tillåt redigering av filernas metadata.

en: EXIF, IPTC, XMP support
sv: Stöd för EXIF, IPTC och XMP

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
sv: Läs och skriv metadata för exif, iptc och xmp.

en: File manager
sv: Filhanterare

en: File manager operations.
sv: Funktioner för filhanteraren.

en: Find Duplicates
sv: Hitta dubletter

en: Find duplicated files.
sv: Hitta dubbletter av filer.

en: Upload images to Flickr
sv: Skicka bilder till Flickr

en: Audio/Video support
sv: Stöd för ljud och video

en: Play audio and video files.
sv: Spela upp ljud- och videofiler.

en: Image print
sv: Utskrift av bild

en: Allow to print images choosing the page layout.
sv: Tillåt val av sidformat vid utskrift av bilder.

en: Image rotation
sv: Rotation av bilder

en: Rotate images without data loss.
sv: Rotera bilder utan dataförlust.

en: File list tools
sv: Verktyg för fillista

en: Scripting and batch manipulation of files.
sv: Skript och batchhantering av filer.

en: Map
sv: Karta

en: View the photo position on the map
sv: Visa fotopositionen på kartan

en: Import photos
sv: Importera foton

en: Import photos from removable devices.
sv: Importera foton från flyttbara enheter.

en: Raw format support
sv: Stöd för raw-format

en: Allow to load raw format images.
sv: Tillåt användning av bilder i raw-format.

en: Red-eye removal
sv: Borttagning av röda ögon

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
sv: Verktyg för att ta bort röda ögon-effekten från ett foto.

en: Rename files
sv: Byt namn på filer

en: Rename series of files.
sv: Byt namn på flera filer.

en: Resize images
sv: Ändra storlek på bilder

en: Resize series of images.
sv: Ändra storlek på flera bilder.

en: Search
sv: Sök

en: File search tool.
sv: Verktyg för filsökning.

en: Selections
sv: Val

en: Advanced file selection.
sv: Avancerat val av filer.

en: Play a presentation of images.
sv: Spela upp en bildvisning.

en: Terminal
sv: Terminalfönster

en: Open a folder in a terminal
sv: Öppna en mapp i terminalfönster

en: Web Albums
sv: Webb-album

en: Create static web albums.
sv: Skapa statiska webb-album.

en: _Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke (_A)

en: _Edit Bookmarks…
sv: Redigera bokmärken… (_E)

en: _System Bookmarks
sv: _Systemets bokmärken

en: _Bookmarks:
sv: _Bokmärken:

en: Go to this location
sv: Gå till denna plats

en: Remove
sv: Ta bort

en: _Name
sv: _Namn

en: _Location
sv: P_lats

en: Disc Name
sv: Skivans namn

en: Current _folder
sv: Aktuell mapp (_f)

en: Current folder and its s_ub-folders
sv: Aktuell mapp och dess _undermappar

en: _Selected files
sv: Markerade filer (_S)

en: Source
sv: Källa

en: _Quality:
sv: Kvalitet (_Q):

en: _Lossless
sv: För_lustfri

en: _Default extension:
sv: Förvald filtyp (_D):

en: _Smoothing:
sv: Utjämnande (_S):

en: Opti_mize
sv: Opti_mera

en: _Progressive
sv: _Progressiv

en: Compression _level:
sv: Komprimeringsnivå (_l):

en: Default options:
sv: Standardinställningar:

en: _RLE compression
sv: _RLE-komprimering

en: Compression
sv: Komprimering

en: _No compression
sv: Ingen komprimering (_N)

en: No_rmal (Deflate)
sv: No_rmal (minska)

en: _Loss compression (JPEG)
sv: Komprimering med för_luster (JPEG)

en: Resolution
sv: Upplösning

en: _Horizontal:
sv: _Horisontell:

en: _Vertical:
sv: _Vertikal:

en: dpi
sv: punkter per tum (dpi)

en: _Method:
sv: _Metod:

en: C_atalogs:
sv: Album (_C):

en: New Library
sv: Nytt bibliotek

en: New Catalog
sv: Ny katalog

en: _View the destination
sv: _Visa målet

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Date:
sv: _Datum:

en: Catalog
sv: Album

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Files
sv: Filer

en: Create
sv: Skapa

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select None
sv: Välj ingen

en: Catalog _Preview:
sv: Förhandsvisning av album (_P):

en: _Group files by:
sv: _Gruppera filer enligt:

en: _Include sub-folders
sv: _Inkludera undermappar

en: Ignore catalogs with a single file
sv: Hoppa över album med en enda fil

en: Put single files in the catalog:
sv: Placera enstaka filer i albumet:

en: Singles
sv: Enstaka filer

en: Change the following values:
sv: Ändra följande värden:

en: _Last modified date
sv: _Datum för senaste ändring

en: Co_mment date
sv: Kom_mentarsdatum

en: Change to:
sv: Ändra till:

en: The _following date:
sv: _Följande datum:

en: File _modified date
sv: Datum då filen ändrades (_m)

en: File c_reation date
sv: Datum då filen skapades (_c)

en: Date p_hoto was taken
sv: Datum då bilden togs (_p)

en: A_djust by
sv: Än_dra med

en: hours
sv: timmar

en: minutes
sv: minuter

en: seconds
sv: sekunder

en: _Synchronize with the embedded metadata
sv: _Synkronisera med inbäddade metadata

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple with shadow
sv: Enkel med skugga

en: Shadow only
sv: Skugga endast

en: Slide
sv: Bildspel

en: Inward Shadow
sv: Inåtvänd skugga

en: Outward Shadow
sv: Utåtvänd skugga

en: Background
sv: Bakgrund

en: _Solid color
sv: Enfärgad (_S)

en: _Gradient
sv: Färgskala (_G)

en: Select a color
sv: Välj en färg

en: Frame
sv: Bildruta

en: _Style:
sv: _Stil:

en: C_olor:
sv: Färg (_o):

en: _Header:
sv: Sid_huvud:

en: Select a font
sv: Välj ett teckensnitt

en: _Footer:
sv: Sid_fot:

en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Help
sv: Hjälp

en: Edit template
sv: Redigera mall

en: Choose destination folder
sv: Välj destinationsmapp

en: File_name:
sv: Fil_namn:

en: Create _HTML image map
sv: Skapa _HTML-bildkarta

en: Saving
sv: Sparning

en: Create a new theme
sv: Skapa ett nytt tema

en: Edit the selected theme
sv: Redigera det valda temat

en: Delete the selected theme
sv: Ta bort det valda temat

en: Theme
sv: Tema

en: Columns:
sv: Kolumner:

en: Images per page:
sv: Bilder per sida:

en: All images on a single page
sv: Alla bilder på en enda sida

en: _All pages with the same size
sv: _Alla sidor med samma storlek

en: Layout
sv: Utformning

en: S_ort:
sv: S_ortera:

en: Re_verse order
sv: Om_vänd ordning

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: Sq_uared
sv: Fyrkantig (_u)

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: New format
sv: Nytt format

en: _Use the original image folder
sv: Använd den _ursprungliga bildmappen

en: D_escription:
sv: B_eskrivning:

en: _Place:
sv: _Plats:

en: T_ags:
sv: Etiketter (_a):

en: _Rating:
sv: Betyg (_R):

en: _Title:
sv: _Titel:

en: C_opyright:
sv: Upphovsrätt (_o):

en: Co_untry:
sv: Land (_u):

en: _Code:
sv: Kod (_C):

en: Cr_edit:
sv: Tack till (_e):

en: _Source:
sv: Källa (_S):

en: _Urgency:
sv: Prioritet (_U)

en: _Object Name:
sv: _Objektnamn:

en: Byline _Title:
sv: Upphovsrättsinnehavarens _titel:

en: _Byline:
sv: Upphovsrättsinnehavare (_B):

en: _City:
sv: Ort (_C):

en: _Language:
sv: Språk (_L):

en: State/Province:
sv: Stat eller provins:

en: _Preview
sv: Förhandsvisa (_P)

en: B_rightness:
sv: Ljusstyrka (_r):

en: Con_trast:
sv: Kon_trast:

en: _Saturation:
sv: Mättnad (_S):

en: Cyan-_Red:
sv: Cyan-_Röd:

en: _Magenta-Green:
sv: _Magenta-Grön:

en: _Yellow-Blue:
sv: Gul-Blå (_Y):

en: Color Levels
sv: Färgnivåer

en: Color
sv: Färg

en: Copy
sv: Kopiera

en: _Grid:
sv: Rutnät (_G):

en: Selection
sv: Val

en: _Width:
sv: Bredd (_W):

en: Heigh_t:
sv: Höjd (_t):

en: Maximize
sv: Maximera

en: Center
sv: Centrera

en: I_nvert aspect ratio
sv: I_nvertera bildförhållande

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
sv: Storlek i bildpunkter (_u):

note: abbreviation of pixel
en: px
sv: bildpunkter

en: Include current channel
sv: Inkludera aktuell kanal

en: High _quality
sv: Hög kvalitet (_q)

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Set the image size to this value
sv: Ställ in bildstorleken till detta värde

en: Original dimensions:
sv: Ursprungsstorlek:

en: Scale factor:
sv: Skalningsfaktor:

en: New dimensions:
sv: Ny storlek:

en: Grid:
sv: Rutnät:

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: Pick a background color
sv: Välj en bakgrundsfärg

en: Original size
sv: Ursprunglig storlek

en: Bounding box
sv: Begränsningsområde

en: Crop borders
sv: Beskär kanter

en: Angle
sv: Vinkel

en: Align
sv: Justera

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Point 1:
sv: Punkt 1:

en: Point 2:
sv: Punkt 2:

en: Keep aspect ratio
sv: Behåll proportioner

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
sv: Dra en linje på bilden 
    för att ange justering.

en: Parallel
sv: Parallell

en: Perpendicular
sv: Vinkelrät

en: Alignment
sv: Justering

en: Threshold:
sv: Tröskelvärde:

en: Radius:
sv: Radie:

en: Amount:
sv: Värde:

en: _Folders:
sv: Mappar (_F):

en: Duplicates:
sv: Dubbletter:

en: Files:
sv: Filer:

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: _View
sv: _Visa

en: No duplicates found.
sv: Inga dubbletter hittades

en: Start _at:
sv: Starta från (_a):

en: Public photos
sv: Offentliga foton

en: Private photos, visible to family and friends
sv: Privata foton, synliga för familj och vänner

en: Private photos, visible to friends
sv: Privata foton, synliga för vänner

en: Private photos, visible to family
sv: Privata foton, synliga för familjen

en: Private photos
sv: Privata foton

en: Safe content
sv: Säkert innehåll

en: Moderate content
sv: Relativt säkert innehåll

en: Restricted content
sv: Begränsat innehåll

en: _Account:
sv: Konto (_A):

en: Edit accounts
sv: Redigera konton

en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: Ph_otoset:
sv: F_otoset:

en: _Privacy:
sv: Sekretess (_P):

en: _Safety:
sv: _Säkerhet:

en: Hi_de from public searches
sv: _Dölj från offentliga sökningar

en: _Resize if larger than:
sv: Ändra storlek om större än (_R):

en: A_ccount:
sv: Konto (_A):

en: Play
sv: Spela upp

en: Slower
sv: Långsammare

en: Faster
sv: Snabbare

en: Restart when finished
sv: Starta om när det är klart

en: Time:
sv: Tid:

note: minus 5 seconds
en: -5s
sv: -5 sek

en: Go back 5 seconds
sv: Gå tillbaka 5 sekunder

note: minus 10 seconds
en: -10s
sv: -10 sek

en: Go back 10 seconds
sv: Gå tillbaka 10 sekunder

note: minus 1 minute
en: -1m
sv: -1 min

en: Go back 1 minute
sv: Gå tillbaka 1 minut

note: minus 5 minutes
en: -5m
sv: -5 min

en: Go back 5 minutes
sv: Gå tillbaka 5 minuter

note: plus 5 seconds
en: +5s
sv: +5 sek

en: Go forward 5 seconds
sv: Gå fram 5 sekunder

note: plus 10 seconds
en: +10s
sv: +10 sek

en: Go forward 10 seconds
sv: Gå fram 10 sekunder

note: plus 1 minute
en: +1m
sv: +1 min

en: Go forward 1 minute
sv: Gå fram 1 minut

note: plus 5 minutes
en: +5m
sv: +5 min

en: Go forward 5 minutes
sv: Gå fram 5 minuter

note: minus 1 second
en: -1s
sv: -1 sek

en: Go back 1 second
sv: Gå tillbaka 1 sekund

note: plus 1 second
en: +1s
sv: +1 sek

en: Go forward 1 second
sv: Gå fram 1 sekund

en: Use hardware acceleration
sv: Använd hårdvaruacceleration

en: _Screenshots location:
sv: Plats för _skärmbilder:

en: Centered
sv: Centrerad

en: Custom
sv: Anpassad

en: millimeters
sv: millimeter

en: inches
sv: tum

en: The current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: The total number of pages
sv: Totalt sidantal

en: Special code
sv: Särskild kod

en: The current date
sv: Dagens datum

en: The total number of files
sv: Totalt antal filer

en: The event description
sv: Beskrivning av händelsen

en: _Rows:
sv: _Rader:

en: Image
sv: Bild

en: Left
sv: Vänster

en: Top
sv: Längst upp

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Unit:
sv: Enhet:

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Select Caption Font
sv: Välj teckensnitt för bildtext

en: Select Header Font
sv: Välj teckensnitt för sidhuvud

en: Select Footer Font
sv: Välj teckensnitt för sidfot

en: After loading an image:
sv: Efter inläsning av en bild:

en: Set to actual size
sv: Ställ in till faktisk storlek

en: Keep previous zoom
sv: Behåll föregående zoomning

en: Fit to window
sv: Anpassa till fönster

en: Fit to window if larger
sv: Anpassa till fönster om större

en: Fit to width
sv: Anpassa till bredd

en: Fit to width if larger
sv: Anpassa till bredd om större

en: Reset scrollbar positions
sv: Återställ rullningslisternas positioner

en: Mouse wheel action:
sv: Mushjulets funktion:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
sv: Ändra bild

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
sv: Zooma bild

en: Zoom quality:
sv: Zoomkvalitet:

[ctx: zoom quality]
en: _High
sv: _Hög

[ctx: zoom quality]
en: _Low
sv: _Låg

en: Transparency:
sv: Transparens:

en: Checkered
sv: Rutig

en: White
sv: Vit

en: Gray
sv: Grå

en: Black
sv: Svart

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Fit to height
sv: Anpassa till höjd

en: _Destination
sv: Mål (_D)

en: _Automatic subfolder
sv: _Automatisk undermapp

en: _Template:
sv: Mall (_T):

en: Co_mmands:
sv: Ko_mmandon:

en: _Wait for the command to finish
sv: Vänta tills kommandot har slutförts (_W)

en: E_xecute command once for every file
sv: Utför kommandot en gång för varje fil (_x)

en: _Terminal command (shell script)
sv: _Terminalkommando (skript)

en: Sh_ortcut:
sv: Snabbk_ommando:

en: _Command:
sv: Kommando (_C):

en: Edit command
sv: Redigera kommando

en: A_ccounts:
sv: Konton (_c):

en: After importing from a device:
sv: Efter import från en enhet:

en: _Rotate the images physically
sv: _Rotera bilderna fysiskt

en: _Delete the imported files from the source
sv: Ta bort de importerade filerna från källan

en: _Event:
sv: Händelse (_E):

en: _Tags:
sv: Etiketter (_T):

en: _Sort by:
sv: _Sortera efter:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
sv: Skiftläg_e:

en: Re_verse Order
sv: Om_vänd ordning

en: Revert to the last used template
sv: Återgå till den senast använda mallen

en: _Preview:
sv: Förhandsvisning (_P):

en: pixel
sv: bildpunkt

en: New dimensions
sv: Nya dimensioner

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: _Preserve original aspect ratios
sv: Bevara ursprungliga bildförhållanden (_P)

en: _Personalize
sv: Anpassa (_P)

en: _Transition effect:
sv: Övergångseffekt (_T):

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
sv: Ändra automatiskt, varje

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
sv: sekunder

en: _Restart when finished
sv: Sta_rta om när det är klart

en: R_andom order
sv: Slumpmässig ordning

en: Playlist
sv: Spellista

en: Add files to the playlist
sv: Lägg till filer i spellistan

en: Remove the selected files
sv: Ta bort markerade filer

en: All images on a single image
sv: Alla bilder på en enda bild

en: Adapts to the window width
sv: Anpassar sig till fönstrets bredd

en: _Copy originals to destination
sv: Kopiera originalbilder till mål (_C)

en: _Adapt to the window width
sv: _Anpassar sig till fönstrets bredd

en: Index Page
sv: Indexsida

en: Thumbnail Caption
sv: Bildtext för miniatyrbild

en: Image Page
sv: Bildsida

en: Show the description, if available
sv: Visa beskrivningen, om sådan finns

en: Show the following attributes:
sv: Visa följande egenskaper:

en: Image Attributes
sv: Bildegenskaper

en: Could not remove the bookmark
sv: Kunde inte ta bort bokmärket

en: _Optical Disc…
sv: _Optisk skiva…

en: Write to Disc
sv: Skriv till skiva

en: Error interpreting JPEG image file: %s
sv: Fel vid tolkning av JPEG-bildfil: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
sv: Okänd JPEG-färgrymd (%d)

en: Name already used
sv: Namnet används redan

en: New catalog
sv: Ny katalog

en: Enter the catalog name:
sv: Ange katalognamn:

en: C_reate
sv: S_kapa

en: New library
sv: Nytt bibliotek

en: Enter the library name:
sv: Ange namn på bibliotek:

en: Could not remove the catalog
sv: Kunde inte ta bort albumet

en: Are you sure you want to remove “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort “%s”?

en: Add to Catalog…
sv: Lägg till i katalog…

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Remove from Catalog
sv: Ta bort från katalog

en: Create Catalog
sv: Skapa katalog

en: Create Library
sv: Skapa bibliotek

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Catalog Properties
sv: Egenskaper för album

en: Organize
sv: Organisera

en: Automatically organize files by date
sv: Organisera automatiskt filer efter datum

en: Could not add the files to the catalog
sv: Kunde inte lägga till filerna till albumet

en: Could not create the catalog
sv: Kunde inte skapa albumet

en: Add to Catalog
sv: Lägg till i album

en: _Add
sv: Lägg till (_A)

en: Keep the dialog open
sv: Håll dialogen öppen

en: Could not save the catalog
sv: Kunde inte spara albumet

en: Could not load the catalog
sv: Kunde inte läsa in albumet

en: Organize Files
sv: Organisera filer

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
sv: Filer kommer att organiseras i kataloger. Inga filer kommer att flyttas på disken.

en: Tag
sv: Tagg

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
sv: Katalogen “%s” finns redan. Vill du ersätta den?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
sv: Biblioteket “%s” finns redan. Vill du ersätta det?

en: Over_write
sv: Skriv öv_er

en: Cannot move the files
sv: Kan inte flytta filerna

en: Cannot copy the files
sv: Kan inte kopiera filerna

en: Invalid destination.
sv: Ogiltigt mål.

en: Copying files to “%s”
sv: Kopierar filer till “%s”

en: Could not remove the files from the catalog
sv: Kunde inte ta bort filerna från albumet

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
sv: Åtgärden är färdigställd. Album: %d. Bilder: %d.

en: Change _Date…
sv: Ändra _Datum…

en: Change Date
sv: Ändra datum

en: Import Embedded Metadata
sv: Importera Inbäddad Metadata

en: Comment Date & Time
sv: Datum och tid för kommentar

en: Contact _Sheet…
sv: Kontaktformulär (_S)

en: Image _Wall…
sv: Bildvägg (_W)

en: Enumerator
sv: Katalogiseringsnummer

en: Current date
sv: Aktuellt datum

en: Current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: Total number of pages
sv: Totalt antal sidor

en: Could not save the theme
sv: Kunde inte spara temat

en: Could not delete the theme
sv: Kunde inte ta bort temat

en: Image Wall
sv: Bildvägg

en: Creating images
sv: Skapar bilder

en: Generating thumbnails
sv: Genererar miniatyrbilder

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Theme Properties
sv: Temaegenskaper

en: Copy _From
sv: Kopiera _från

en: New theme
sv: Nytt tema

en: Convert Format…
sv: Ändra format…

en: Converting images
sv: Konverterar bilder

en: Convert Format
sv: Konvertera format

en: Could not show the desktop background properties
sv: Kunde inte visa egenskaperna för skrivbordsbakgrunden

en: _Undo
sv: Ångra (_U)

en: Could not set the desktop background
sv: Kunde inte ställa in skrivbordsbakgrunden

en: Set as Background
sv: Använd som bakgrund

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
sv: Är du säker på att du vill radera metadatan i dom valda filerna?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
sv: Om du raderar metadatan så är den för alltid förlorad.

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Edit tags
sv: Redigera etiketter

en: Delete Metadata
sv: Ta bort metadata

en: Could not save the file metadata
sv: Kunde inte spara filens metadata

en: Save only cha_nged fields
sv: Spara endast än_drade fält

en: No date
sv: Inget datum

en: The following date
sv: Följande datum

en: Last modified date
sv: Datum för senaste ändring

en: File creation date
sv: Datum när filen skapades

en: Do not modify
sv: Ändra inte

en: Assigning tags to the selected files
sv: Tilldela etiketter till dom valda filerna

en: Writing files
sv: Skrivning av filer

en: Reading files
sv: Läsning av filer

en: Exif General
sv: Exif allmänt

en: Exif Conditions
sv: Exif förhållanden

en: Exif Structure
sv: Exif bildstruktur

en: Exif Thumbnail
sv: Exif miniatyrbild

en: Exif Maker Notes
sv: Exif tillverkarens anteckningar

en: Exif Versions
sv: Exif versioner

en: Exif Other
sv: Exif Andra

en: XMP Embedded
sv: XMP inbäddad

en: XMP Attached
sv: XMP Bifogad

en: date photo was taken
sv: datumet då fotot togs

en: _Export To
sv: _Exportera till

en: New folder
sv: Ny mapp

en: Enter the folder name:
sv: Ange mappnamnet:

en: Could not move the files
sv: Kunde inte flytta filerna

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
sv: Filer kan inte flyttas till nuvarande plats, som alternativ kan du välja att kopiera dem.

en: Move To
sv: Flytta till

en: Copy To
sv: Kopiera till

en: Move
sv: Flytta

en: Could not open the location
sv: Kunde inte öppna platsen

en: Cut
sv: Klipp

en: Paste
sv: Klistra in

en: Copy to…
sv: Kopiera till…

en: Move to…
sv: Flytta till…

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Delete
sv: Ta bort

en: Open with the File Manager
sv: Öppna med Filhanteraren

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Paste Into Folder
sv: Klistra in i mapp

en: Duplicate
sv: Kopiera

en: Delete permanently
sv: Ta bort permanent

en: Open with Gimp
sv: Öppna med Gimp

en: Open _With
sv: Öppna _med

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
sv: Vill du flytta “%s” till “%s”?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
sv: Vill du kopiera “%s” till “%s”?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
sv: Vill du flytta de filer du dragit till “%s”?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
sv: Vill du kopiera de filer du dragit till “%s”?

en: _Copy
sv: Kopiera (_C)

en: Adjust contrast
sv: Justera kontrast

en: Flip
sv: Vänd

en: Mirror
sv: Spegla

en: Rotate right
sv: Rotera höger

en: Rotate left
sv: Rotera vänster

en: Crop
sv: Beskär

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Presets
sv: Förval

en: Applying changes
sv: Verkställer ändringar

en: Adjust Colors
sv: Justera färger

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
sv: Ändra ljusstyrka, kontrast, färgmättnad och gammanivå för bilden

en: Stretch
sv: Sträck ut

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
sv: Sträck ut histogrammet efter att ha beskurit 0,5% från båda ändarna

en: Equalize
sv: Jämna ut

en: Equalize the histogram using the square root function
sv: Utjämna histogrammet med hjälp av kvadratrotsfunktionen

en: Uniform
sv: Enhetlig

en: Equalize the histogram using the linear function
sv: Utjämna histogrammet med hjälp av den linjära funktionen

en: Adjust Contrast
sv: Justera kontrast

en: Automatic contrast adjustment
sv: Automatisk kontrastjustering

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Pick a color from the image
sv: Välj en färg från bilden

en: %d × %d (Image)
sv: %d × %d (Bild)

en: %d × %d (Screen)
sv: %d × %d (Skärm)

en: Rule of Thirds
sv: Tredjedelsregler

en: Golden Sections
sv: Gyllene Sektioner

en: Center Lines
sv: Mittlinjer

en: Add to Presets
sv: Lägg till i Förval

en: Enter the preset name:
sv: Skriv det förvalda namnet:

en: Add to presets
sv: Lägg till i Förvalda

en: Color Curves
sv: Färgkurvor

en: Adjust color curves
sv: Justera färgkurvor

en: Special Effects
sv: Specialeffekter

en: Warmer
sv: Varmare

en: Cooler
sv: Kallare

en: Soil
sv: Jord

en: Desert
sv: Öken

en: Arctic
sv: Arktisk

en: Fresh Blue
sv: Friskt blå

en: Cherry
sv: Körsbär

en: Vintage
sv: Åldrad

en: Blurred Edges
sv: Suddiga kanter

en: Vignette
sv: Vinjett

en: Flip the image vertically
sv: Vänd bilden vertikalt

en: _Brightness
sv: _Ljusstyrka

en: _Saturation
sv: _Mättnad

en: _Average
sv: _Medel

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Mirror the image horizontally
sv: Spegla bilden horisontellt

en: Negative
sv: Negativ

en: Redo
sv: Gör om

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
sv: Rotera bilden 90 grader motsols

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
sv: Rotera bilden 90 grader medsols

en: Sharpening image
sv: Skärper bilden

en: Enhance Focus
sv: Förbättra fokus

en: Undo
sv: Ångra

en: Find _Duplicates…
sv: Sök kopior… (_D)

en: _Find
sv: _Sök

en: leave the newest duplicates
sv: lämna den senaste dubbletten

en: leave the oldest duplicates
sv: lämna den äldsta dubbletten

en: by folder…
sv: enligt mapp…

en: all files
sv: alla filer

en: no file
sv: ingen fil

en: Search completed
sv: Sökningen är färdig

en: Searching for duplicates
sv: Söker efter dubletter

en: Getting the file list
sv: Hämtar fillistan

en: Duplicates
sv: Dubletter

en: Select
sv: Välj

en: Could not connect to the server
sv: Kunde inte ansluta till servern

en: Files successfully uploaded to the server.
sv: Filerna har laddats upp till servern.

en: _Open in the Browser
sv: _Öppna i webbläsaren

en: Could not create the album
sv: Kunde inte skapa albumet

en: Could not upload the files
sv: Kunde inte skicka upp filerna

en: No valid file selected.
sv: Ingen giltig fil är vald.

en: Could not export the files
sv: Kunde inte exportera filerna

en: Export to %s
sv: Exportera till %s

en: Could not get the photo list
sv: Kunde inte få fotolistan

en: No album selected
sv: Inget album har markerats

en: _Import
sv: _Importera

en: Import from %s
sv: Importera från %s

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
sv: Återgå till detta fönster när du är klar med auktoriseringsprocessen på %s

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
sv: När du är klar klickar du på knappen "Fortsätt" nedan.

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: _Authorize…
sv: _Auktorisera…

en: Pix requires your authorization to upload the photos to %s
sv: Pix kräver auktorisering för att ladda upp bilder till %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize pix to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
sv: Klicka på "Auktorisera" för att öppna din webbläsare och tillåta pix att skicka foton till %s. När du är klar återvänder du till det här fönstret för att slutföra auktoriseringen.

en: Getting the album list
sv: Hämtar albumlistan

en: Creating the new album
sv: Skapar nya albumet

en: Could not upload “%s”: %s
sv: Kunde inte skicka “%s”: %s

en: Uploading “%s”
sv: Skickar “%s”

en: Uploading the files to the server
sv: Skickar upp filerna till servern

en: Getting the photo list
sv: Hämtar fotolistan

en: Image saved as %s
sv: Bilden sparad som %s

en: Could not take a screenshot
sv: Kunde inte ta en skärmbild

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Play/Pause
sv: Spela upp/Pausa

en: Mute
sv: Stäng av ljudet

en: Play faster
sv: Spela fortare

en: Play slower
sv: Spela långsammare

en: Next frame
sv: Nästa bild

en: Playing video
sv: Spelar video

en: Pause
sv: Paus

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Audio/Video Player
sv: Audio/Video-spelare

en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

en: Encoder
sv: Kodare

en: Codec
sv: Kodek

en: Framerate
sv: Bildfrekvens

en: Channels
sv: Kanaler

en: Sample rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Could not print the selected files
sv: Kunde inte skriva ut markerade filer

en: Print
sv: Skriv ut

en: Total number of files
sv: Totalt antal filer

en: Event description
sv: Åtgärdsbeskrivning

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Could not print
sv: Kunde inte skriva ut

en: Images
sv: Bilder

en: Loading “%s”
sv: Läser in ”%s”

en: Loading images
sv: Läser in bilder

en: Rotate Physically
sv: Rotera fysiskt

en: Reset the EXIF Orientation
sv: Nollställ Exif-orientering

en: Saving images
sv: Sparar bilder

en: Problem transforming the image: %s
sv: Problem vid transformering av bilden: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
sv: Den här transformeringen kan introducera små bildstörningar längs en eller flera kanter på grund av att bilddimensionerna inte är delbara med 8.
    
    Störningen är dock återkallelig, Om den resulterande bilden är oaccepterbar, tillämpa helt enkelt den omvända transformeringen för att återgå till den ursprungliga bilden.
    
    Du kan även välja att förkasta (eller trimma) eventuella kantbildpunkter som inte kan transformeras. För praktisk användning innebär det att detta läge ger det snyggast resultatet, men transformeringen förstör bilddata numera.

en: _Trim
sv: _Trimma

en: _Accept distortion
sv: _Acceptera distortion

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Zoom 100%
sv: Zooma till 100%

en: Zoom 200%
sv: Zooma till 200%

en: Zoom 300%
sv: Zooma till 300%

en: Zoom to fit
sv: Zooma in till bästa anpassning

en: Zoom to fit if larger
sv: Zooma ut till bästa anpassning

en: Zoom to fit width
sv: Zooma in till sidbredd

en: Zoom to fit width if larger
sv: Zooma ut till sidbredd

en: Zoom to fit height
sv: Zooma in till sidhöjd

en: Zoom to fit height if larger
sv: Zooma ut till sidhöjd

en: Undo edit
sv: Ångra redigering

en: Redo edit
sv: Gör om redigering

en: Scroll left
sv: Rulla åt vänster

en: Scroll right
sv: Rulla åt höger

en: Scroll up
sv: Rulla uppåt

en: Scroll down
sv: Rulla nedåt

en: Scroll left fast
sv: Rulla snabbt åt vänster

en: Scroll right fast
sv: Rulla snabbt åt höger

en: Scroll up fast
sv: Rulla snabbt åt uppåt

en: Scroll down fast
sv: Rulla snabbt åt nedåt

en: Scroll to center
sv: Rulla till mitten

en: Copy Image
sv: Kopiera bild

en: Paste Image
sv: Klistra in bild

en: Apply the embedded color profile
sv: Använd den inbäddade färgprofilen

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Loading the original image
sv: Läser in originalbilden

en: JPEG XL container
sv: JPEG XL-behållare

en: Image Viewer
sv: Bildvisare

en: Scroll Image
sv: Rulla bilden

en: Image Editor
sv: Bildredigerare

en: Invalid Destination
sv: Ogiltigt mål

en: File date
sv: Fildatum

en: Importing files
sv: Importerar filer

en: No file imported
sv: Ingen fil importerades

en: The selected files are already present in the destination.
sv: De valda filerna finns redan på målet.

en: Delete operation not supported.
sv: Ta bort hantering som inte stöds.

en: Last imported
sv: Senast importerad

en: No file specified.
sv: Ingen fil angiven.

en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
sv: Inte tillräckligt utrymme i “%s”.
    Det krävs %s men bara %s finns tillgängligt.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Script
sv: Skript

en: Could not save the script
sv: Kunde inte spara skriptet

en: New Command
sv: Nytt kommando

en: Edit Command
sv: Redigera kommando

en: Are you sure you want to delete the selected command?
sv: Är du säker på att du vill radera det valda kommandot?

en: Commands
sv: Kommandon

en: Enter a value:
sv: Ange ett värde:

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: Quoted text
sv: Citerad text

en: File URI
sv: Fil-URI

en: File path
sv: Sökväg

en: File name
sv: Filnamn

en: File name, no extension
sv: Filnamn utan tillägg

en: File extension
sv: Filändelse

en: Folder path
sv: Sökväg till mapp

en: Ask a value
sv: Fråga efter ett värde

en: File attribute
sv: Filattribut

en: No command specified
sv: Inget kommando angavs

en: Command exited abnormally with status %d
sv: Kommandot avslutas onormalt med status %d

en: New authentication…
sv: Ny autentisering…

en: Authorization Required
sv: Behörighetskontroll krävs

en: Choose _Account…
sv: Välj konto… (_A)

en: Choose Account
sv: Välj konto

en: Edit Accounts
sv: Redigera konton

en: Connecting to the server
sv: Ansluter till servern

en: Asking authorization
sv: Begär tillstånd

en: Getting account information
sv: Hämtar kontoinformation

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Import
sv: Importera

en: _Removable Device…
sv: Flyttbar enhet… (_R)

en: F_older…
sv: Mapp (_F)

en: I_mport From
sv: Imp_ortera från

en: Could not import the files
sv: Kunde inte importera filerna

en: Files to import: %d (%s)
sv: Filer att importera: %d (%s)

en: Could not load the folder
sv: Kunde inte läsa in mappen

en: Getting the folder content…
sv: Hämtar mappens innehåll…

en: Import from Removable Device
sv: Importera från flyttbar enhet

en: Import from Folder
sv: Importera från mapp

en: RAW Format
sv: RAW-format

en: Red Eye Removal
sv: Ta bort röda ögon

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
sv: Ta bort röda ögon orsakade av kamerablixtar

en: Original filename
sv: Ursprungligt filnamn

en: Original extension
sv: Ursprunglig filändelse

en: Original enumerator
sv: Ursprungligt katalogiseringsnummer

en: Modification date
sv: Ändringsdatum

en: Digitalization date
sv: Digitaliseringsdatum

en: Could not rename the files
sv: Kunde inte byta namn på filerna

en: Old Name
sv: Gammalt namn

en: New Name
sv: Nytt namn

en: Keep original case
sv: Behåll ursprungligt skiftläge

en: Convert to lower-case
sv: Konvertera till gemener

en: Convert to upper-case
sv: Konvertera till versaler

en: Renaming files
sv: Byter namn på filer

en: Resize Images…
sv: Ändra bildernas storlek…

en: Resize Images
sv: Ändra storlek på bilder

en: Keep the original format
sv: Behåll ursprungligt format

en: Could not perform the search
sv: Kunde inte genomföra sökningen

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Find
sv: Sök

en: Find files
sv: Sök filer

en: Search again
sv: Sök igen

en: Add another location
sv: Lägg till en annan plats

en: No file found
sv: Ingen fil hittad

en: Files found so far: %s
sv: %s filer hittade hittills

en: Searching…
sv: Söker…

en: Cancel the operation
sv: Avbryt operationen

en: Add to selection
sv: Lägg till i urval

en: Remove from selection
sv: Ta bort från urval

en: Show selection
sv: Visa urval

en: Remove from Selection
sv: Ta bort från Urval

en: Show selection %d
sv: Visa urval %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection, Alt+Shift+%d to remove files from this selection
sv: Använd Alt-%d för att lägga till filer till detta urval, Ctrl-%d för att visa detta urval, Alt+Shift+%d för att ta bort filer från detta urval

en: Selection %d
sv: Val %d

en: Start presentation
sv: Starta presentation

en: Terminate presentation
sv: Avsluta presentation

en: Pause/Resume presentation
sv: Pausa/Återuppta presentation

en: Show next file
sv: Visa nästa fil

en: Show previous file
sv: Visa föregående fil

en: Playing a presentation
sv: Spela upp en presentation

en: Choose the files to play
sv: Välj filerna att spela upp

en: Audio files
sv: Ljudfiler

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Push from right
sv: Tryck från högerkant

en: Push from bottom
sv: Tryck från nederkant

en: Slide from right
sv: Glid från högerkant

en: Slide from bottom
sv: Glid från nederkant

en: Fade in
sv: Tona in

en: Flip page
sv: Vänd på sida

en: Cube from right
sv: Kub från högerkant

en: Cube from bottom
sv: Kub från nederkant

en: Open in Terminal
sv: Öppna i terminalfönster

en: _Web Album…
sv: _Webbalbum…

en: Current image number
sv: Aktuellt bildnummer

en: Total number of images
sv: Totalt antal bilder

en: Web Album
sv: Webbalbum

en: Malformed command
sv: Felformulerat kommando

en: Could not show the destination
sv: Kunde inte visa destinationen

en: The album has been created successfully.
sv: Albumet har skapats.

en: Saving thumbnails
sv: Sparar miniatyrbilder

en: Saving HTML pages: Images
sv: Sparar HTML-sidor: Bilder

en: Saving HTML pages: Indexes
sv: Sparar HTML-sidor: Index

en: Copying original images
sv: Kopierar ursprungliga bilder

en: Could not find the style folder
sv: Kunde inte hitta stilmappen

en: Could not create a temporary folder
sv: Kunde inte skapa temporär mapp
