pix master - en to ja translation catalogue (1087 entries)

en: Caption
ja: 見出し

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: _Single click to open files
ja: シングルクリックでファイルを開く (_S)

en: _Double click to open files
ja: ダブルクリックでファイルを開く (_D)

en: _Open files in fullscreen mode
ja: 全画面表示でファイルを開く (_O)

en: Other
ja: その他

en: Thumbnail _size:
ja: サムネイルの大きさ (_S):

en: D_etermine image type from content (slower)
ja: 画像の種類をデータから推定 (時間がかかります) (_E)

en: digits
ja: 桁

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: Default value
ja: 既定値

en: remove
ja: 削除

en: add
ja: 追加

en: _Extensions:
ja: 拡張機能 (_E):

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Filter _Name:
ja: フィルターの名前 (_N):

en: _Match:
ja: 一致条件 (_M):

en: Rules:
ja: ルール:

en: _Limit to
ja: 上限を設ける (_L)

en: selected by
ja: 選択の優先順位

en: Mean:
ja: 平均値:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
ja: 標準偏差:

en: Median:
ja: 中央値:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
ja: ピクセル数:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
ja: 最大:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
ja: 選択中:

en: _Location:
ja: 場所 (_L):

en: Overwrite the old file with the new one?
ja: 古いファイルを新しいもので上書きしますか？

en: Old File:
ja: 古いファイル:

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Modified:
ja: 変更日時:

en: New File:
ja: 新しいファイル:

en: Over_write the old file
ja: 古いファイルを上書き (_W)

en: Do not overwrite _the old file
ja: 古いファイルを上書きしない (_T)

en: Overwrite _all files
ja: すべてのファイルを上書き (_A)

en: _Do not overwrite any file
ja: どのファイルも上書きしない (_D)

en: _Save the new file as:
ja: 新しいファイルを別名で保存 (_S):

en: _General filter:
ja: 一般的なフィルター (_G):

en: _Other filters:
ja: 他のフィルター (_O):

en: below the folder list
ja: フォルダーの一覧の下

en: on the right
ja: 右側

en: Pix Preferences
ja: Pix の設定

en: Appearance
ja: 外観

en: T_humbnails in viewer:
ja: ビューアーでのサムネイルの表示 (_H):

en: on the bottom
ja: 下側

en: on the side
ja: 横

en: File _properties in browser:
ja: ブラウザーでのファイルプロパティの表示 (_P):

en: _Statusbar
ja: ステータスバー (_S)

en: On startup:
ja: 起動時:

en: Go to last _visited location
ja: 前回開いていた場所に移動 (_V)

en: Go to this _folder:
ja: このフォルダーに移動 (_F):

en: Set to C_urrent
ja: 現在の場所に設定 (_U)

en: _Reuse the active window to open files
ja: ファイルを開くとき、作業中のウィンドウを流用 (_R)

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
ja: ファイルやカタログを削除する前に確認 (_K)

en: Ask whether to save _modified files
ja: 変更されたファイルを保存するか確認 (_M)

en: _Store metadata inside files if possible
ja: 可能であれば、ファイル内にメタデータを収納 (_S)

en: General
ja: 一般

en: Shortcuts:
ja: ショートカット:

en: _Restore All…
ja: すべて復元 (_R)…

en: _Inverse order
ja: 逆順 (_I)

en: Example:
ja: 例:

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Open Location…
ja: 場所を開く…

en: Save
ja: 保存

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: Revert
ja: 復元

en: Sort By…
ja: 並べ替えの基準…

en: Hidden Files
ja: 隠しファイル

en: _Preferences
ja: 設定 (_P)

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: _Help
ja: ヘルプ (_H)

en: _About Pix
ja: Pix について (_A)

en: _Delete History
ja: 履歴を削除 (_D)

en: View and organize your images
ja: 画像を閲覧・整理します

en: Import with Pix
ja: Pix でインポート

en: Import the photos on your camera card
ja: カメラのカードから写真をインポートします

en: Preferences
ja: 設定

en: Could not load the position “%s”
ja: 位置 “%s” を読み込めませんでした

en: Open
ja: 開く

en: Filter
ja: フィルター

en: Show
ja: 表示

en: Could not save the filter
ja: フィルターを保存できませんでした

en: New Filter
ja: 新しいフィルター

en: Edit Filter
ja: フィルターを編集

en: Filters
ja: フィルター

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Viewers
ja: ビューアー

en: Metadata
ja: メタデータ

en: File tools
ja: ファイルツール

en: List tools
ja: リストツール

en: Importers
ja: インポーター

en: Exporters
ja: エクスポーター

en: Could not activate the extension
ja: 拡張機能を有効にできませんでした

en: Could not deactivate the extension
ja: 拡張機能を無効にできませんでした

en: Pix Development Team
ja: Pix 開発チーム

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Restart required
ja: 再起動が必要です

en: You need to restart pix for these changes to take effect
ja: 変更を適用するには Pix を再起動する必要があります

en: _Continue
ja: 続行 (_C)

en: _Restart
ja: 再起動 (_R)

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
ja: すべてのショートカットを既定値に戻しますか？

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Sort By
ja: 並べ替え

en: %s of %s
ja: %s / %s

en: Moving “%s” to “%s”
ja: “%s” を “%s” に移動しています

en: Copying “%s” to “%s”
ja: “%s” を “%s” にコピーしています

en: Moving files
ja: ファイルを移動しています

en: Copying files
ja: ファイルをコピーしています

en: Getting file information
ja: ファイルの情報を取得しています

en: Deleting files
ja: ファイルを削除しています

en: Moving files to trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動しています

en: (invalid value)
ja: (不正な値)

en: None
ja: なし

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
ja: ショートカットとして使用するキーの組み合わせを押してください。

en: Press Esc to cancel
ja: Esc キーでキャンセルします

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Start in fullscreen mode
ja: 全画面表示で開始

en: Automatically start a presentation
ja: 自動的にプレゼンテーションを開始

en: Automatically import digital camera photos
ja: 自動的にデジタルカメラの写真をインポート

en: Show version
ja: バージョンを表示

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
ja: [ファイル…] [ディレクトリ…]

en: — Image browser and viewer
ja: — 画像ビューアー/ブラウザー

en: Pix is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Pix はフリーソフトウェアです。あなたはこれを、フリーソフトウェア財団によって発行された GNU 一般公衆利用許諾契約書 (バージョン 2 か、希望によってはそれ以降のバージョンのうちどれか) の定める条件の下で再頒布または改変することができます。

en: Pix is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Pix は有用であることを願って頒布されますが、全くの無保証です。商業可能性の保証や特定の目的への適合性は、言外に示されたものも含め全く存在しません。詳しくは GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pix.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
ja: あなたは Pix と共に、GNU 一般公衆利用許諾契約書の複製物を一部受け取ったはずです。もし受け取っていなければ、http://www.gnu.org/licenses/ をご覧ください。

en: An image viewer and browser.
ja: 画像ビューアー/ブラウザーです。

en: [modified]
ja: [変更済]

en: %s of free space
ja: %s の空き容量

en: No suitable module found for %s
ja: %s に適切なモジュールが見つかりませんでした

en: Could not save the file
ja: ファイルを保存できませんでした

en: Save changes to file “%s”?
ja: ファイル “%s” への変更を保存しますか？

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
ja: ここで保存しないと、ファイルへの変更が完全に失われます。

en: Do _Not Save
ja: 保存しない (_N)

en: Accept
ja: 確定

en: _Close
ja: 閉じる (_C)

en: Could not change name
ja: 名前を変更できませんでした

en: Modified
ja: 変更済み

en: Go to the previous visited location
ja: 前の場所へ戻ります

en: Go to the next visited location
ja: 次の場所へ進みます

en: History
ja: 履歴

en: View the folders
ja: フォルダーを表示

en: Properties
ja: プロパティ

en: Edit file
ja: ファイルを編集

en: Operations
ja: 操作

en: Could not perform the operation
ja: 操作を実行できませんでした

en: File type not supported
ja: サポートされていない種類のファイルです

en: No suitable module found
ja: 適切なモジュールが見つかりませんでした

en: Insufficient memory
ja: メモリが足りません

en: Could not open the module “%s”: %s
ja: モジュール “%s” を開けませんでした: %s

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
ja: 別の拡張機能 “%2$s” が、この拡張機能 “%1$s” を必要としています

en: All Supported Files
ja: サポートされている全ファイル

en: _Show Format Options
ja: ファイル形式のオプションを表示 (_S)

en: Options
ja: オプション

en: Comment
ja: コメント

en: No file
ja: ファイルがありません

en: Loading…
ja: 読み込んでいます…

en: Computer
ja: コンピューター

en: Home Folder
ja: ホームフォルダー

en: Could not delete the files
ja: ファイルを削除できませんでした

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
ja: ファイルをゴミ箱に移動できないため、完全に削除します。よろしいですか？

en: Could not move the files to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱に移動できませんでした

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ja: “%s” を完全に削除しますか？

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
ja[0]: 選択した %'d 個のファイルを完全に削除しますか？

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
ja: ファイルを完全に削除すると、元に戻すことはできません。

en: S_how:
ja: 表示 (_H):

en: All
ja: すべて

en: Personalize…
ja: カスタマイズ…

en: kB
ja: KB

en: files
ja: 個のファイル

en: all the following rules
ja: すべてのルールに一致

en: any of the following rules
ja: いずれかのルールに一致

en: ascending
ja: 昇順

en: descending
ja: 降順

en: No name specified
ja: 名前が指定されていません

en: No limit specified
ja: 上限が指定されていません

en: Resizing images
ja: 画像のサイズを変更しています

en: (Open Parent)
ja: (親フォルダーを開く)

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
ja: 無効な名前です。次の文字は指定できません: %s

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Enter the new name:
ja: 新しい名前を入力してください:

en: _Rename
ja: 名前を変更 (_R)

en: Linear scale
ja: 線形目盛

en: Logarithmic scale
ja: 対数目盛

en: Channel:
ja: チャンネル:

en: Value
ja: 明度

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Alpha
ja: アルファ

en: Could not rename the file
ja: ファイル名を変更できませんでした

en: No suitable loader available for this file type
ja: この種類のファイルの適切なローダーがありません

en: No options available for this file type
ja: この種類のファイルにオプションはありません

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
ja: 画像を “%s” として保存するための適切なモジュールが見つかりませんでした

en: Reading file information
ja: ファイルの情報を読み取っています

en: Location
ja: 場所

en: Locations
ja: 場所

en: Other…
ja: その他…

en: File
ja: ファイル

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Bytes
ja: バイト

en: Modified Date & Time
ja: 更新日時

en: Type
ja: 種類

en: Format
ja: 形式

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Duration
ja: 再生時間

en: Exposure Settings
ja: 露出の設定

en: Aperture
ja: 絞り値

en: ISO Speed
ja: ISO 感度

en: Exposure Time
ja: 露出時間

en: Shutter Speed
ja: シャッター速度

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Camera Model
ja: カメラの型番

en: Color Profile
ja: カラープロファイル

en: General Date & Time
ja: 全般的な日時

en: Title
ja: タイトル

en: Place
ja: 場所

en: Tags
ja: タグ

en: Rating
ja: 評価

en: Author
ja: 作者

en: Copyright
ja: 著作権

en: file name
ja: ファイル名

en: file path
ja: ファイルへのパス

en: file size
ja: ファイルのサイズ

en: file modified date
ja: ファイルの更新日時

en: no sorting
ja: 並べ替えない

en: dimensions
ja: 寸法

en: aspect ratio
ja: 縦横比

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Images
ja: すべての画像

en: JPEG Images
ja: JPEG 画像

en: Raw Photos
ja: RAW 写真

en: Video
ja: 動画

en: Audio
ja: 音楽

en: Media
ja: メディア

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: Filename
ja: ファイル名

en: File modified date
ja: ファイルの更新日時

en: Date photo was taken
ja: 写真の撮影日

en: Title (embedded)
ja: (埋め込まれた) タイトル

en: Description (embedded)
ja: (埋め込まれた) 説明

en: Tag (embedded)
ja: (埋め込まれた) タグ

en: Aspect ratio
ja: 縦横比

en: Show/Hide
ja: 表示/非表示

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: Viewer
ja: ビューアー

en: Cannot read file information
ja: ファイルの情報を読み取れません

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Cancel operation
ja: 操作をキャンセル

en: Saving file information
ja: ファイルの情報を保存しています

en: Saving “%s”
ja: “%s” を保存しています

en: Invalid file format
ja: 不正なファイル形式です

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Create tag “%s”
ja: タグ “%s” を作成

en: Show all the tags
ja: すべてのタグを表示

en: _Delete
ja: 削除 (_D)

en: Holidays
ja: 祝日

en: Temporary
ja: 一時的な作業用

en: Screenshots
ja: スクリーンショット

en: Science
ja: 科学

en: Favorite
ja: お気に入り

en: Important
ja: 重要

en: Games
ja: ゲーム

en: Party
ja: パーティ

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Astronomy
ja: 天文学

en: Family
ja: 家族

en: Text
ja: テキスト

en: Space
ja: スペース

en: Year
ja: 年

en: Month
ja: 月

en: Day of the month
ja: 日

en: Hour
ja: 時間

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Edit Template
ja: テンプレートを編集

en: Square
ja: 矩形

en: 4∶3 (DVD, Book)
ja: 4∶3 (DVD, 本)

en: 3∶2 (Postcard)
ja: 3∶2 (はがき)

en: is lower than
ja: が次よりも小さい

en: is greater than
ja: が次よりも大きい

en: is equal to
ja: が次と同じ

en: is greater than or equal to
ja: が次よりも大きいか同じ

en: is lower than or equal to
ja: が次よりも小さいか同じ

en: Reset
ja: 元に戻す

en: The test definition is incomplete
ja: ルールの定義が不完全です

en: is
ja: が次である

en: is only
ja: が次だけである

en: is not
ja: が次ではない

en: matches
ja: が次に一致

en: Add a new rule
ja: 新しいルールを追加

en: Remove this rule
ja: このルールを削除

en: contains
ja: が次を含む

en: starts with
ja: が次で始まる

en: ends with
ja: が次で終わる

en: does not contain
ja: が次を含まない

en: is before
ja: が次よりも前

en: is after
ja: が次よりも後

en: Today
ja: 今日

en: Now
ja: 現在時刻

en: Colors
ja: 色彩

en: Rotation
ja: 回転

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
ja: キーの組み合わせ «%s» はすでにアクション «%s» に割り当てられています。  このアクションに割り当て直しますか？

en: Reassign
ja: 再割り当て

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
ja: キーの組み合わせ «%s» はすでにアクション «%s» に割り当てられており、変更することはできません。

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
ja: キーの組み合わせ «%s» はすでに割り当てられており、変更することはできません。

en: Could not display help
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: Could not launch the application
ja: アプリケーションを起動できませんでした

en: _Copy Here
ja: ここにコピー (_C)

en: _Move Here
ja: ここに移動 (_M)

en: _Link Here
ja: ここにリンクを作成 (_L)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Upload images to 23hq.com
ja: 画像を 23hq.com にアップロード

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Add bookmarks support.
ja: ブックマークのサポートを追加します。

en: Burn CD/DVD
ja: CD/DVD への書き込み

en: Save files to an optical disc.
ja: ファイルを光学ディスクに保存します。

en: Catalogs
ja: カタログ

en: Create file collections.
ja: ファイルのコレクションを作成します。

en: Change date
ja: 日付を変更

en: Change the files date
ja: ファイルの日付を変更

en: Comments and tags
ja: コメントとタグ

en: Add comments and tags to any file type.
ja: あらゆる種類のファイルにコメントやタグを追加します。

en: Contact Sheet
ja: コンタクトシート

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
ja: 選択したファイルのサムネイルを陳列し、目次画像を作成します。

en: Convert format
ja: 形式を変換

en: Save images in a different format
ja: 画像を異なる形式で保存

en: Desktop background
ja: デスクトップの背景

en: Set the image as desktop background
ja: 画像をデスクトップの背景に設定

en: Edit metadata
ja: メタデータを編集

en: Allow to edit files metadata.
ja: ファイルのメタデータを編集できるようにします。

en: EXIF, IPTC, XMP support
ja: EXIF, IPTC, XMP のサポート

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
ja: EXIF, IPTC, XMP のメタデータを読み書きします。

en: File manager
ja: ファイルマネージャー

en: File manager operations.
ja: ファイルマネージャーの操作を追加します。

en: Find Duplicates
ja: 重複を検索

en: Find duplicated files.
ja: 重複しているファイルを検索します。

en: Upload images to Flickr
ja: 画像を Flickr にアップロード

en: Audio/Video support
ja: 音楽/動画のサポート

en: Play audio and video files.
ja: 音楽・動画ファイルを再生します。

en: Image print
ja: 画像の印刷

en: Allow to print images choosing the page layout.
ja: お好みのページレイアウトで画像を印刷できるようになります。

en: Image rotation
ja: 画像の回転

en: Rotate images without data loss.
ja: 画質を劣化させずに画像を回転します。

en: File list tools
ja: ファイルの一覧ツール

en: Scripting and batch manipulation of files.
ja: スクリプトによるファイルの一括操作を行います。

en: Map
ja: 地図

en: View the photo position on the map
ja: 写真の撮影場所を地図で表示

en: Import photos
ja: 写真をインポート

en: Import photos from removable devices.
ja: リムーバブルデバイスから写真をインポートします。

en: Raw format support
ja: RAW 形式のサポート

en: Allow to load raw format images.
ja: RAW 形式の画像を読み込めるようにします。

en: Red-eye removal
ja: 赤目の除去

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
ja: 写真から赤目現象を取り除くツールです。

en: Rename files
ja: ファイル名を変更

en: Rename series of files.
ja: 一連のファイルの名前を変更します。

en: Resize images
ja: 画像のサイズを変更

en: Resize series of images.
ja: 一連の画像のサイズを変更します。

en: Search
ja: 検索

en: File search tool.
ja: ファイルの検索ツールです。

en: Selections
ja: セレクション

en: Advanced file selection.
ja: 高機能なファイルのセレクションです。

en: Play a presentation of images.
ja: 画像のプレゼンテーションを再生します。

en: Terminal
ja: 端末

en: Open a folder in a terminal
ja: 端末でフォルダーを開く

en: Web Albums
ja: ウェブアルバム

en: Create static web albums.
ja: 静的なウェブアルバムを作成します。

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークを追加 (_A)

en: _Edit Bookmarks…
ja: ブックマークを編集 (_E)…

en: _System Bookmarks
ja: システムのブックマーク (_S)

en: _Bookmarks:
ja: ブックマーク (_B):

en: Go to this location
ja: この場所に移動

en: Remove
ja: 削除

en: _Name
ja: 名前 (_N)

en: _Location
ja: 場所 (_L)

en: Disc Name
ja: ディスク名

en: Current _folder
ja: 現在のフォルダー (_F)

en: Current folder and its s_ub-folders
ja: 現在のフォルダーとそのサブフォルダー (_U)

en: _Selected files
ja: 選択したファイル (_S)

en: Source
ja: ソース

en: _Quality:
ja: 画質 (_Q):

en: _Lossless
ja: 可逆 (_L)

en: _Default extension:
ja: 既定の拡張子 (_D):

en: _Smoothing:
ja: 平滑化 (_S):

en: Opti_mize
ja: 最適化 (_M)

en: _Progressive
ja: プログレッシブ (_P)

en: Compression _level:
ja: 圧縮レベル (_L):

en: Default options:
ja: 既定のオプション:

en: _RLE compression
ja: 連長圧縮 (_R)

en: Compression
ja: 圧縮

en: _No compression
ja: 圧縮しない (_N)

en: No_rmal (Deflate)
ja: 普通 (Deflate) (_R)

en: _Loss compression (JPEG)
ja: 非可逆圧縮 (JPEG) (_L)

en: Resolution
ja: 解像度

en: _Horizontal:
ja: 水平 (_H):

en: _Vertical:
ja: 垂直 (_V):

en: _Method:
ja: メソッド (_M):

en: C_atalogs:
ja: カタログ (_A):

en: New Library
ja: 新しいライブラリ

en: New Catalog
ja: 新しいカタログ

en: _View the destination
ja: 送り先の場所を表示 (_V)

en: _Name:
ja: 名前 (_N):

en: _Date:
ja: 日付 (_D):

en: Catalog
ja: カタログ

en: Organization:
ja: 整理した項目:

en: Files
ja: ファイル数

en: Create
ja: 作成

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: すべて選択を解除

en: Catalog _Preview:
ja: カタログのプレビュー (_P):

en: _Group files by:
ja: ファイルをまとめる基準 (_G):

en: _Include sub-folders
ja: サブフォルダーも含める (_I)

en: Ignore catalogs with a single file
ja: ひとつのファイルしかないカタログは無視

en: Put single files in the catalog:
ja: ひとつのファイルはこのカタログに置く:

en: Singles
ja: 単独

en: Change the following values:
ja: これらの値を変更:

en: _Last modified date
ja: 最後の更新日時 (_L)

en: Co_mment date
ja: コメントの日時 (_M)

en: Change to:
ja: 新しい値:

en: The _following date:
ja: 指定した日付 (_F):

en: File _modified date
ja: ファイルの更新日時 (_M)

en: File c_reation date
ja: ファイルの作成日時 (_R)

en: Date p_hoto was taken
ja: 写真の撮影日 (_H)

en: A_djust by
ja: 調整 (_D)

en: hours
ja: 時間

en: minutes
ja: 分

en: seconds
ja: 秒

en: _Synchronize with the embedded metadata
ja: 埋め込まれたメタデータと同期 (_S)

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple with shadow
ja: シンプル (影付き)

en: Shadow only
ja: 影のみ

en: Slide
ja: スライド

en: Inward Shadow
ja: 内向きの影

en: Outward Shadow
ja: 外向きの影

en: Background
ja: 背景

en: _Solid color
ja: 単色 (_S)

en: _Gradient
ja: グラディエーション (_G)

en: Select a color
ja: 色を選択

en: Frame
ja: フレーム

en: _Style:
ja: スタイル (_S):

en: C_olor:
ja: 色 (_O):

en: _Header:
ja: ヘッダー (_H):

en: Select a font
ja: フォントを選択

en: _Footer:
ja: フッター (_F):

en: Caption:
ja: 見出し:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Edit template
ja: テンプレートを編集

en: _Destination:
ja: 送り先 (_D):

en: Choose destination folder
ja: 送り先のフォルダーを選択

en: File_name:
ja: ファイル名 (_N):

en: Create _HTML image map
ja: HTML の画像マップを作成 (_H)

en: Saving
ja: 保存

en: Create a new theme
ja: 新しいテーマを作成

en: Edit the selected theme
ja: 選択したテーマを編集

en: Delete the selected theme
ja: 選択したテーマを削除

en: Theme
ja: テーマ

en: Columns:
ja: 列:

en: Images per page:
ja: 1 ページあたりの画像数:

en: All images on a single page
ja: 全画像を 1 枚のページにまとめる

en: _All pages with the same size
ja: すべてのページを同じ大きさにする (_A)

en: Layout
ja: レイアウト

en: S_ort:
ja: 並べ替え (_O):

en: Re_verse order
ja: 逆順 (_V)

en: _Size:
ja: サイズ (_S):

en: Sq_uared
ja: 枠全体に配置 (_U)

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: New format
ja: 新しい形式

en: Destination
ja: 送り先

en: _Use the original image folder
ja: 元の画像フォルダーを使用 (_U)

en: D_escription:
ja: 説明 (_E):

en: _Place:
ja: 場所 (_P):

en: T_ags:
ja: タグ (_A):

en: _Rating:
ja: 評価 (_R):

en: _Title:
ja: タイトル (_T):

en: C_opyright:
ja: 著作権 (_O):

en: Co_untry:
ja: 国 (_U):

en: _Code:
ja: コード (_C):

en: Cr_edit:
ja: 提供者 (_E):

en: _Source:
ja: ソース (_S):

en: _Urgency:
ja: 緊急度 (_U):

en: _Object Name:
ja: オブジェクト名 (_O):

en: Byline _Title:
ja: 作成者の役職 (_T):

en: _Byline:
ja: 作成者 (_B):

en: _City:
ja: 市町村 (_C):

en: _Language:
ja: 言語 (_L):

en: State/Province:
ja: 都道府県:

en: _Preview
ja: プレビュー (_P)

en: B_rightness:
ja: 明るさ (_R):

en: Con_trast:
ja: コントラスト (_T):

en: _Saturation:
ja: 彩度 (_S):

en: G_amma:
ja: ガンマ (_A):

en: Cyan-_Red:
ja: 水色〜赤 (_R):

en: _Magenta-Green:
ja: 赤紫〜緑 (_M):

en: _Yellow-Blue:
ja: 黄〜青 (_Y):

en: Color Levels
ja: 色の度合い

en: Position
ja: 位置

en: Color
ja: 色

en: Copy
ja: コピー

en: _Grid:
ja: グリッド (_G):

en: Selection
ja: 選択範囲

en: _Width:
ja: 幅 (_W):

en: Heigh_t:
ja: 高さ (_T):

en: _Position:
ja: 位置 (_P):

en: Maximize
ja: 最大化

en: Center
ja: 中央

en: I_nvert aspect ratio
ja: 縦横比を反転 (_N)

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
ja: 次の倍数 (_U):

en: Include current channel
ja: 現在のチャンネルを含める

en: High _quality
ja: 高画質 (_Q)

en: pixels
ja: ピクセル

en: Set the image size to this value
ja: 画像のサイズをこの値に設定します

en: Original dimensions:
ja: 元の寸法:

en: Scale factor:
ja: 倍率:

en: New dimensions:
ja: 新しい寸法:

en: Grid:
ja: グリッド:

en: _Background:
ja: 背景 (_B):

en: Pick a background color
ja: 背景の色を選択

en: _Transparent
ja: 透過 (_T)

en: Original size
ja: 元のサイズ

en: Bounding box
ja: 画像全体を収める

en: Crop borders
ja: 境界線で切り抜く

en: Angle
ja: 角度

en: Align
ja: 整列

en: Image size
ja: 画像のサイズ

en: Point 1:
ja: 地点 1:

en: Point 2:
ja: 地点 2:

en: Keep aspect ratio
ja: 縦横比を維持

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
ja: 画像に引いた線に
    対して揃えます。

en: Parallel
ja: 平行

en: Perpendicular
ja: 垂直

en: Alignment
ja: 整列

en: Threshold:
ja: しきい値:

en: Radius:
ja: 半径:

en: Amount:
ja: 量:

en: _Folders:
ja: フォルダー (_F):

en: Duplicates:
ja: 重複:

en: Files:
ja: ファイル:

en: Last modified
ja: 最後の更新

en: _View
ja: 表示 (_V)

en: No duplicates found.
ja: 重複しているファイルは見つかりませんでした。

en: Start _at:
ja: 開始 (_A):

en: _Filter:
ja: フィルター (_F):

en: Public photos
ja: 公開写真

en: Private photos, visible to family and friends
ja: 個人写真 - 家族と友達が閲覧可能

en: Private photos, visible to friends
ja: 個人写真 - 友達が閲覧可能

en: Private photos, visible to family
ja: 個人写真 - 家族が閲覧可能

en: Private photos
ja: 個人写真

en: Safe content
ja: 安全なコンテンツ

en: Moderate content
ja: 普通のコンテンツ

en: Restricted content
ja: 制限付きのコンテンツ

en: _Account:
ja: アカウント (_A):

en: Edit accounts
ja: アカウントを編集

en: Free space:
ja: 空き容量:

en: Ph_otoset:
ja: 写真セット (_O):

en: _Privacy:
ja: プライバシー (_P):

en: _Safety:
ja: 安全性 (_S):

en: Hi_de from public searches
ja: 公開の検索結果から除外 (_D)

en: _Resize if larger than:
ja: 次よりも大きかったらサイズを変更 (_R):

en: A_ccount:
ja: アカウント (_C):

en: Play
ja: 再生

en: Slower
ja: 再生速度を下げる

en: Faster
ja: 再生速度を上げる

en: Restart when finished
ja: 終わったら最初に戻る

en: Time:
ja: 時間:

note: minus 5 seconds
en: -5s
ja: -5 秒

en: Go back 5 seconds
ja: 5 秒戻す

note: minus 10 seconds
en: -10s
ja: -10 秒

en: Go back 10 seconds
ja: 10 秒戻す

note: minus 1 minute
en: -1m
ja: -1 分

en: Go back 1 minute
ja: 1 分戻す

note: minus 5 minutes
en: -5m
ja: -5 分

en: Go back 5 minutes
ja: 5 分戻す

note: plus 5 seconds
en: +5s
ja: +5 秒

en: Go forward 5 seconds
ja: 5 秒進める

note: plus 10 seconds
en: +10s
ja: +10 秒

en: Go forward 10 seconds
ja: 10 秒進める

note: plus 1 minute
en: +1m
ja: +1 分

en: Go forward 1 minute
ja: 1 分進める

note: plus 5 minutes
en: +5m
ja: +5 分

en: Go forward 5 minutes
ja: 5 分進める

note: minus 1 second
en: -1s
ja: -1 秒

en: Go back 1 second
ja: 1 秒戻す

note: plus 1 second
en: +1s
ja: +1 秒

en: Go forward 1 second
ja: 1 秒進める

en: Use hardware acceleration
ja: ハードウェアアクセラレーションを使用

en: _Screenshots location:
ja: スクリーンショットの場所 (_S):

en: Centered
ja: 中央に配置

en: Custom
ja: カスタム

en: millimeters
ja: ミリメートル

en: inches
ja: インチ

en: The current page number
ja: 現在のページ番号

en: The total number of pages
ja: ページの総枚数

en: Special code
ja: 特殊コード

note: translate only the text in the curly brackets
en: %D{ format }
ja: %D{ 書式 }

en: The current date
ja: 今日の日付

en: The total number of files
ja: ファイルの総数

en: The event description
ja: 出来事の説明

en: _Rows:
ja: 行 (_R):

en: Image
ja: 画像

en: Position:
ja: 位置:

en: Left
ja: 左

en: Top
ja: 上

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Rotation:
ja: 回転:

en: Unit:
ja: 単位:

en: Preview
ja: プレビュー

en: Fonts
ja: フォント

en: Select Caption Font
ja: 見出しのフォントを選択

en: Select Header Font
ja: ヘッダーのフォントを選択

en: Select Footer Font
ja: フッターのフォントを選択

en: After loading an image:
ja: 画像の読み込み完了後:

en: Set to actual size
ja: 実際のサイズで表示

en: Keep previous zoom
ja: 以前の拡大率を維持

en: Fit to window
ja: ウィンドウに合わせる

en: Fit to window if larger
ja: ウィンドウに収まるようにする

en: Fit to width
ja: ウィンドウの幅に合わせる

en: Fit to width if larger
ja: ウィンドウの幅に収まるようにする

en: Reset scrollbar positions
ja: スクロールバーの位置をリセット

en: Mouse wheel action:
ja: マウスホイールの動作:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
ja: 画像を変更

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
ja: 画像を拡大

en: Zoom quality:
ja: 拡大時の画質:

[ctx: zoom quality]
en: _High
ja: 高 (_H)

[ctx: zoom quality]
en: _Low
ja: 低 (_L)

en: Transparency:
ja: 透過部分:

en: Checkered
ja: 格子縞

en: White
ja: 白

en: Gray
ja: 灰

en: Black
ja: 黒

en: Automatic
ja: 自動

en: Fit to height
ja: ウィンドウの高さに合わせる

en: _Destination
ja: 送り先 (_D)

en: _Automatic subfolder
ja: 自動的にサブフォルダーを付加 (_A)

en: _Template:
ja: テンプレート (_T):

en: Co_mmands:
ja: コマンド (_M):

en: _Wait for the command to finish
ja: コマンドの完了を待機 (_W)

en: E_xecute command once for every file
ja: 各ファイルごとにコマンドを実行 (_X)

en: _Terminal command (shell script)
ja: 端末コマンド (シェルスクリプト) (_T)

en: Sh_ortcut:
ja: ショートカット (_O):

en: _Command:
ja: コマンド (_C):

en: Edit command
ja: コマンドを編集

en: A_ccounts:
ja: アカウント (_C):

en: After importing from a device:
ja: デバイスからのインポート後:

en: _Rotate the images physically
ja: 物理的に画像を回転 (_R)

en: _Delete the imported files from the source
ja: インポート元からファイルを削除 (_D)

en: _Event:
ja: 出来事 (_E):

en: _Tags:
ja: タグ (_T):

en: _Sort by:
ja: 並べ替えの基準 (_S):

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
ja: 大文字と小文字 (_E):

en: Re_verse Order
ja: 逆順 (_V)

en: Revert to the last used template
ja: 最後に使用したテンプレートに戻す

en: _Preview:
ja: プレビュー (_P):

en: pixel
ja: ピクセル

en: New dimensions
ja: 新しい寸法

en: _Height:
ja: 高さ (_H):

en: _Preserve original aspect ratios
ja: 元の縦横比を維持 (_P)

en: _Personalize
ja: カスタマイズ (_P)

en: _Transition effect:
ja: 遷移時の視覚効果 (_T):

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
ja: 自動で (_C)

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
ja: 秒ごとに変更

en: _Restart when finished
ja: 終わったら最初に戻る (_R)

en: R_andom order
ja: ランダム順 (_A)

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Add files to the playlist
ja: プレイリストにファイルを追加

en: Remove the selected files
ja: 選択したファイルを削除

en: All images on a single image
ja: 全画像をひとつの画像にまとめる

en: Adapts to the window width
ja: ウィンドウの幅に合わせる

en: Album
ja: アルバム

en: _Copy originals to destination
ja: 元の画像を送り先にコピー (_C)

en: _Adapt to the window width
ja: ウィンドウの幅に合わせる (_A)

en: Index Page
ja: 目次ページ

en: Thumbnail Caption
ja: サムネイルの見出し

en: Image Page
ja: 画像ページ

en: Show the description, if available
ja: 説明があれば表示

en: Show the following attributes:
ja: これらの属性を表示:

en: Image Attributes
ja: 画像の属性

en: Could not remove the bookmark
ja: ブックマークを削除できませんでした

en: _Optical Disc…
ja: 光学ディスク (_O)…

en: Write to Disc
ja: ディスクに書き込む

en: Error interpreting JPEG image file: %s
ja: JPEG 画像ファイルの処理エラー: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
ja: 不明な JPEG の色空間 (%d) です

en: Name already used
ja: この名前はすでに使用されています

en: New catalog
ja: 新しいカタログ

en: Enter the catalog name:
ja: カタログ名を入力してください:

en: C_reate
ja: 作成 (_R)

en: New library
ja: 新しいライブラリ

en: Enter the library name:
ja: ライブラリ名を入力してください:

en: Could not remove the catalog
ja: カタログを削除できませんでした

en: Are you sure you want to remove “%s”?
ja: “%s” を削除しますか？

en: Add to Catalog…
ja: カタログに追加…

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Remove from Catalog
ja: カタログから削除

en: Create Catalog
ja: カタログを作成

en: Create Library
ja: ライブラリを作成

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Catalog Properties
ja: カタログのプロパティ

en: Organize
ja: 整理

en: Automatically organize files by date
ja: ファイルを日付別に自動整理します

en: Could not add the files to the catalog
ja: カタログにファイルを追加できませんでした

en: Could not create the catalog
ja: カタログを作成できませんでした

en: Add to Catalog
ja: カタログに追加

en: _Add
ja: 追加 (_A)

en: Keep the dialog open
ja: ダイアログを開いたままにします

en: Could not save the catalog
ja: カタログを保存できませんでした

en: Could not load the catalog
ja: カタログを読み込めませんでした

en: Organize Files
ja: ファイルを整理

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
ja: ファイルはカタログに登録されますが、ディスク上のファイルそのものは移動されません。

en: Tag
ja: タグ

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
ja: カタログ “%s” がすでに存在します。上書きしますか？

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
ja: ライブラリ “%s” がすでに存在します。上書きしますか？

en: Over_write
ja: 上書き (_W)

en: Cannot move the files
ja: ファイルを移動できません

en: Cannot copy the files
ja: ファイルをコピーできません

en: Invalid destination.
ja: 無効な送り先です。

en: Copying files to “%s”
ja: “%s” にファイルをコピーしています

en: Could not remove the files from the catalog
ja: カタログからファイルを削除できませんでした

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
ja: 操作が完了しました (カタログ数: %d、画像数: %d)。

en: Change _Date…
ja: 日付を変更 (_D)…

en: Change Date
ja: 日付を変更

en: Import Embedded Metadata
ja: 埋め込まれたメタデータをインポート

en: Comment Date & Time
ja: コメントの日時

en: Contact _Sheet…
ja: コンタクトシート (_S)…

en: Image _Wall…
ja: 壁画 (_W)…

en: Enumerator
ja: 連番の数字

en: Current date
ja: 今日の日付

en: Current page number
ja: 現在のページ番号

en: Total number of pages
ja: ページの総枚数

en: Could not save the theme
ja: テーマを保存できませんでした

en: Could not delete the theme
ja: テーマを削除できませんでした

en: Image Wall
ja: 壁画

en: Creating images
ja: 画像を作成しています

en: Generating thumbnails
ja: サムネイルを生成しています

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Theme Properties
ja: テーマのプロパティ

en: Copy _From
ja: 他からコピー (_F)

en: New theme
ja: 新しいテーマ

en: Convert Format…
ja: 形式を変換…

en: Converting images
ja: 画像を変換しています

en: Convert Format
ja: 形式を変換

en: Could not show the desktop background properties
ja: デスクトップ背景のプロパティを表示できませんでした

en: _Undo
ja: 元に戻す (_U)

en: Could not set the desktop background
ja: デスクトップの背景に設定できませんでした

en: Set as Background
ja: 背景として設定

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
ja: 選択したファイルのメタデータを完全に削除しますか？

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
ja: メタデータを完全に削除すると、元に戻すことはできません。

en: Edit comment
ja: コメントを編集

en: Edit tags
ja: タグを編集

en: Delete Metadata
ja: メタデータを削除

en: Could not save the file metadata
ja: ファイルのメタデータを保存できませんでした

en: Save only cha_nged fields
ja: 変更された項目のみを保存 (_N)

en: No date
ja: 日付なし

en: The following date
ja: 指定した日付

en: Last modified date
ja: 最後の更新日時

en: File creation date
ja: ファイルの作成日時

en: Do not modify
ja: 変更しない

en: Assigning tags to the selected files
ja: 選択したファイルにタグを割り当てています

en: Writing files
ja: ファイルに書き込んでいます

en: Reading files
ja: ファイルから読み取っています

en: Exif General
ja: EXIF 全般

en: Exif Conditions
ja: EXIF 撮影時の条件

en: Exif Structure
ja: EXIF 画像の構造

en: Exif Thumbnail
ja: EXIF サムネイル

en: Exif GPS
ja: EXIF GPS

en: Exif Maker Notes
ja: EXIF メーカーによる記録情報

en: Exif Versions
ja: EXIF バージョン

en: Exif Other
ja: EXIF その他

en: XMP Embedded
ja: XMP 埋め込みデータ

en: XMP Attached
ja: XMP 添付データ

en: date photo was taken
ja: 写真の撮影日

en: _Export To
ja: 指定先にエクスポート (_E)

en: New folder
ja: 新しいフォルダー

en: Enter the folder name:
ja: フォルダー名を入力してください:

en: Could not move the files
ja: ファイルを移動できませんでした

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
ja: この場所にファイルを移動することはできませんが、コピーすることならできます。

en: Move To
ja: 指定先に移動

en: Copy To
ja: 指定先にコピー

en: Move
ja: 移動

en: Could not open the location
ja: 場所を開けませんでした

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Copy to…
ja: 指定先にコピー…

en: Move to…
ja: 指定先に移動…

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Delete
ja: 削除

en: Open with the File Manager
ja: ファイルマネージャーで開く

en: Create Folder
ja: フォルダーを作成

en: Paste Into Folder
ja: フォルダー内へ貼り付け

en: Duplicate
ja: 複製

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Open with Gimp
ja: GIMP で開く

en: Open _With
ja: 別のプログラムで開く (_W)

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
ja: “%s” から “%s” に移動しますか？

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
ja: “%s” から “%s” にコピーしますか？

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
ja: ドラッグしたファイルを “%s” に移動しますか？

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
ja: ドラッグしたファイルを “%s” にコピーしますか？

en: _Copy
ja: コピー (_C)

en: Adjust contrast
ja: コントラストを調節

en: Flip
ja: ひっくり返す

en: Mirror
ja: 鏡映

en: Rotate right
ja: 右へ回転

en: Rotate left
ja: 左へ回転

en: Crop
ja: 切り抜き

en: Resize
ja: サイズを変更

en: Presets
ja: プリセット

en: Applying changes
ja: 変更を適用しています

en: Adjust Colors
ja: 色を調節

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
ja: 画像の明るさ、コントラスト、彩度、ガンマレベルを変更します

en: Stretch
ja: ストレッチ

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
ja: ヒストグラムの両端から 0.5% を除去したあと、引き伸ばします

en: Equalize
ja: イコライズ

en: Equalize the histogram using the square root function
ja: 平方根関数を使用して、ヒストグラムを均一化します

en: Uniform
ja: ユニフォーム

en: Equalize the histogram using the linear function
ja: 線形関数を使用して、ヒストグラムを均一化します

en: Adjust Contrast
ja: コントラストを調節

en: Automatic contrast adjustment
ja: コントラストを自動調節

en: Color Picker
ja: スポイト

en: Pick a color from the image
ja: 画像から色を選択します

en: %d × %d (Image)
ja: %d × %d (画像)

en: %d × %d (Screen)
ja: %d × %d (画面)

en: Rule of Thirds
ja: 三分割法

en: Golden Sections
ja: 黄金分割

en: Center Lines
ja: 中央線

en: Add to Presets
ja: プリセットに追加

en: Enter the preset name:
ja: プリセット名を入力してください:

en: Add to presets
ja: プリセットに追加

en: Color Curves
ja: 色彩曲線

en: Adjust color curves
ja: 色彩曲線を調節

en: Special Effects
ja: 特殊効果

en: Warmer
ja: 暖色

en: Cooler
ja: 寒色

en: Soil
ja: 土壌

en: Desert
ja: 砂漠

en: Arctic
ja: 北極

en: Mangos
ja: マンゴー

en: Fresh Blue
ja: 鮮やかな青

en: Cherry
ja: サクランボ

en: Vintage
ja: ヴィンテージ

en: Blurred Edges
ja: ぼやけた縁

en: Vignette
ja: 影付きの縁

en: Flip the image vertically
ja: 画像を垂直方向にひっくり返します

en: _Brightness
ja: 明るさ (_B)

en: _Saturation
ja: 彩度 (_S)

en: _Average
ja: 平均 (_A)

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Lomo
ja: ロモ

en: Mirror the image horizontally
ja: 画像を水平方向に鏡映させます

en: Negative
ja: ネガティブ

en: Redo
ja: やり直す

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate Left
ja: 左へ回転

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
ja: 画像を反時計回りに 90° 回転させます

en: Rotate Right
ja: 右へ回転

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
ja: 画像を時計回りに 90° 回転させます

en: Sharpening image
ja: 画像を鮮明化

en: Enhance Focus
ja: 焦点を明確化

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Find _Duplicates…
ja: 重複しているファイルを検索 (_D)…

en: _Find
ja: 検索 (_F)

en: leave the newest duplicates
ja: 新しい重複を残す

en: leave the oldest duplicates
ja: 古い重複を残す

en: by folder…
ja: フォルダーごと…

en: all files
ja: すべてのファイル

en: no file
ja: ファイルなし

en: Search completed
ja: 検索が完了しました

en: Searching for duplicates
ja: 重複しているファイルを検索しています

en: Getting the file list
ja: ファイルの一覧を取得しています

en: Duplicates
ja: 重複しているファイル

en: Select
ja: 選択

en: Could not connect to the server
ja: サーバーに接続できませんでした

en: Files successfully uploaded to the server.
ja: サーバーにファイルを正常にアップロードしました。

en: _Open in the Browser
ja: ブラウザーで開く (_O)

en: Could not create the album
ja: アルバムを作成できませんでした

en: Could not upload the files
ja: ファイルをアップロードできませんでした

en: No valid file selected.
ja: 有効なファイルが選択されていません。

en: Could not export the files
ja: ファイルをエクスポートできませんでした

en: Export to %s
ja: %s にエクスポート

en: Could not get the photo list
ja: 写真の一覧を取得できませんでした

en: No album selected
ja: アルバムが選択されていません

en: _Import
ja: インポート (_I)

en: Import from %s
ja: %s からインポート

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
ja: %s での認証手続きを終わらせたら、このウィンドウに戻ってください

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
ja: 終わったら、下の “続行” ボタンをクリックしてください。

en: C_ontinue
ja: 続行 (_O)

en: _Authorize…
ja: 認証 (_A)…

en: Pix requires your authorization to upload the photos to %s
ja: 写真を %s にアップロードするには、あなたの認証が必要です

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize pix to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
ja: “認証” をクリックしてウェブブラウザーを開き、Pix が写真を %s にアップロードするための認証をしてください。終わったらこのウィンドウに戻り、認証を完了させてください。

en: Getting the album list
ja: アルバムの一覧を取得しています

en: Creating the new album
ja: 新しいアルバムを作成しています

en: Could not upload “%s”: %s
ja: “%s” をアップロードできませんでした: %s

en: Uploading “%s”
ja: “%s” をアップロードしています

en: Uploading the files to the server
ja: サーバーにファイルをアップロードしています

en: Getting the photo list
ja: 写真の一覧を取得しています

en: Image saved as %s
ja: 画像が %s として保存されました

en: Could not take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮れませんでした

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Mute
ja: 消音

en: Play faster
ja: 再生速度を上げる

en: Play slower
ja: 再生速度を下げる

en: Next frame
ja: 次のフレーム

en: Playing video
ja: 動画を再生しています

en: Pause
ja: 一時停止

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Audio/Video Player
ja: 音楽/動画プレーヤー

en: Artist
ja: アーティスト

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Encoder
ja: エンコーダー

en: Codec
ja: コーデック

en: Framerate
ja: フレームレート

en: Channels
ja: チャンネル数

en: Sample rate
ja: サンプリングレート

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Mono
ja: モノラル

en: Could not print the selected files
ja: 選択したファイルを印刷できませんでした

en: Print
ja: 印刷

en: Total number of files
ja: ファイルの総数

en: Event description
ja: 出来事の説明

en: Page %d of %d
ja: %d / %d ページ

en: Could not print
ja: 印刷できませんでした

en: Images
ja: 画像

en: Loading “%s”
ja: “%s” を読み込んでいます

en: Loading images
ja: 画像を読み込んでいます

en: Rotate Physically
ja: 物理的に回転

en: Reset the EXIF Orientation
ja: EXIF の向き情報をリセット

en: Saving images
ja: 画像を保存しています

en: Problem transforming the image: %s
ja: 画像の変換中に問題がありました: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
ja: 画像の寸法が 8 の倍数になっていません。この変換を行うと、画像の端に沿って、ひとつ以上の小さな歪みが発生するかもしれません。
    
    ただし、その歪みは反転させることもできます。変換したあとの画像の出来に問題があったとしても、逆変換を施すことにより、元の画像に戻せます。
    
    さらに、変換できない端のピクセルを切り取ることもできます。大抵の場合、このモードは最良の結果をもたらしてくれますが、完全な可逆変換ではなくなってしまいます。

en: _Trim
ja: 切り取る (_T)

en: _Accept distortion
ja: 歪みを受け入れる (_A)

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Zoom 100%
ja: 100% 拡大

en: Zoom 200%
ja: 200% 拡大

en: Zoom 300%
ja: 300% 拡大

en: Zoom to fit
ja: ウィンドウに合わせて拡大

en: Zoom to fit if larger
ja: ウィンドウに収まるように拡大

en: Zoom to fit width
ja: ウィンドウの幅に合わせて拡大

en: Zoom to fit width if larger
ja: ウィンドウの幅に収まるように拡大

en: Zoom to fit height
ja: ウィンドウの高さに合わせて拡大

en: Zoom to fit height if larger
ja: ウィンドウの高さに収まるように拡大

en: Undo edit
ja: 編集を元に戻す

en: Redo edit
ja: 編集をやり直す

en: Scroll left
ja: 左へスクロール

en: Scroll right
ja: 右へスクロール

en: Scroll up
ja: 上へスクロール

en: Scroll down
ja: 下へスクロール

en: Scroll left fast
ja: 左へ高速スクロール

en: Scroll right fast
ja: 右へ高速スクロール

en: Scroll up fast
ja: 上へ高速スクロール

en: Scroll down fast
ja: 下へ高速スクロール

en: Scroll to center
ja: 中央にスクロール

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Copy Image
ja: 画像をコピー

en: Paste Image
ja: 画像を貼り付け

en: Apply the embedded color profile
ja: 埋め込まれたカラープロファイルを適用

en: Transparency
ja: 透過部分

en: Save Image
ja: 画像を保存

en: Loading the original image
ja: 元の画像を読み込んでいます

en: JPEG XL container
ja: JPEG XL コンテナー

en: Image Viewer
ja: 画像ビューアー

en: Scroll Image
ja: 画像のスクロール

en: Image Editor
ja: 画像エディター

en: Invalid Destination
ja: 無効な送り先です

en: File date
ja: ファイルの日付

en: Importing files
ja: ファイルをインポートしています

en: No file imported
ja: どのファイルもインポートされませんでした

en: The selected files are already present in the destination.
ja: 選択したファイルがすでに送り先に存在します。

en: Delete operation not supported.
ja: 削除の操作はサポートされていません。

en: Last imported
ja: 最後のインポート

en: No file specified.
ja: ファイルが指定されていません。

en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
ja: “%s” に十分な空き容量がありません。
    %s の領域が必要ですが、%s しか残っていません。

en: Tools
ja: ツール

en: Script
ja: スクリプト

en: Could not save the script
ja: スクリプトを保存できませんでした

en: New Command
ja: 新しいコマンド

en: Edit Command
ja: コマンドを編集

en: Are you sure you want to delete the selected command?
ja: 選択したコマンドを削除しますか？

en: Commands
ja: コマンドの一覧

en: Enter a value:
ja: 値を入力:

en: _Skip
ja: 何もしない (_S)

en: Quoted text
ja: 引用符付きのテキスト

en: File URI
ja: ファイルの URI

en: File path
ja: ファイルへのパス

en: File name
ja: ファイル名

en: File name, no extension
ja: ファイル名 (拡張子なし)

en: File extension
ja: ファイルの拡張子

en: Folder path
ja: フォルダーへのパス

en: Ask a value
ja: 値を尋ねる

en: File attribute
ja: ファイルの属性

en: No command specified
ja: コマンドが指定されていません

en: Command exited abnormally with status %d
ja: コマンドが状態コード %d で異常終了しました

en: New authentication…
ja: 新しい認証…

en: Authorization Required
ja: 認証が必要です

en: Choose _Account…
ja: アカウントを選択 (_A)…

en: Choose Account
ja: アカウントを選択

en: Edit Accounts
ja: アカウントを編集

en: Connecting to the server
ja: サーバーに接続しています

en: Asking authorization
ja: 認証を求めています

en: Getting account information
ja: アカウントの情報を取得しています

en: Choose a folder
ja: フォルダーを選択

en: Import
ja: インポート

en: _Removable Device…
ja: リムーバブルデバイス (_R)…

en: F_older…
ja: フォルダー (_O)…

en: I_mport From
ja: 指定先からインポート (_M)

en: Could not import the files
ja: ファイルをインポートできませんでした

en: Files to import: %d (%s)
ja: インポートするファイル数: %d (%s)

en: Could not load the folder
ja: フォルダーを読み込めませんでした

en: Getting the folder content…
ja: フォルダーの内容を取得しています…

en: Import from Removable Device
ja: リムーバブルデバイスからインポート

en: Import from Folder
ja: フォルダーからインポート

en: RAW Format
ja: RAW 形式

en: Red Eye Removal
ja: 赤目を除去

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
ja: カメラのフラッシュにより引き起こされる、赤目現象を取り除きます

en: Original filename
ja: 元のファイル名

en: Original extension
ja: 元の拡張子

en: Original enumerator
ja: 元の連番の数字

en: Modification date
ja: 更新日時

en: Digitalization date
ja: デジタル化した日時

en: Could not rename the files
ja: ファイル名を変更できませんでした

en: Old Name
ja: 古い名前

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Keep original case
ja: 元の大文字と小文字を維持

en: Convert to lower-case
ja: 小文字に変換

en: Convert to upper-case
ja: 大文字に変換

en: Renaming files
ja: ファイル名を変更しています

en: Resize Images…
ja: 画像のサイズを変更…

en: Resize Images
ja: 画像のサイズを変更

en: Keep the original format
ja: 元の形式を維持

en: Could not perform the search
ja: 検索を実行できませんでした

en: Search Result
ja: 検索結果

en: Find
ja: 検索

en: Find files
ja: ファイルを検索

en: Search again
ja: 再検索

en: Add another location
ja: 別の場所を追加

en: No file found
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Files found so far: %s
ja: これまでに見つかったファイル: %s

en: Searching…
ja: 検索しています…

en: Cancel the operation
ja: 操作をキャンセル

en: Add to selection
ja: セレクションに追加

en: Remove from selection
ja: セレクションから削除

en: Show selection
ja: セレクションを表示

en: Remove from Selection
ja: セレクションから削除

en: Show selection %d
ja: セレクション %d を表示

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection, Alt+Shift+%d to remove files from this selection
ja: Alt-%d でこのセレクションにファイルを追加、Ctrl-%d でこのセレクションを表示、Alt+Shift+%d でこのセレクションからファイルを削除します

en: Selection %d
ja: セレクション %d

en: Start presentation
ja: プレゼンテーションを開始

en: Terminate presentation
ja: プレゼンテーションを中断

en: Pause/Resume presentation
ja: プレゼンテーションを一時停止/再開

en: Show next file
ja: 次のファイルを表示

en: Show previous file
ja: 前のファイルを表示

en: Playing a presentation
ja: プレゼンテーションを再生しています

en: Choose the files to play
ja: 演奏するファイルを選択

en: Audio files
ja: 楽曲ファイル

en: Random
ja: ランダム

en: Push from right
ja: 右から押し出す

en: Push from bottom
ja: 下から押し出す

en: Slide from right
ja: 右から滑り込ませる

en: Slide from bottom
ja: 下から滑り込ませる

en: Fade in
ja: フェードイン

en: Flip page
ja: ページをひっくり返す

en: Cube from right
ja: 右から立方体を回す

en: Cube from bottom
ja: 下から立方体を回す

en: Open in Terminal
ja: 端末で開く

en: _Web Album…
ja: ウェブアルバム (_W)…

en: Current image number
ja: 現在の画像の番号

en: Total number of images
ja: 画像の総枚数

en: Web Album
ja: ウェブアルバム

en: Malformed command
ja: 不正なコマンドです

en: Could not show the destination
ja: 送り先を表示できませんでした

en: The album has been created successfully.
ja: アルバムを正常に作成しました。

en: Saving thumbnails
ja: サムネイルを保存しています

en: Saving HTML pages: Images
ja: HTML ページを保存しています: 画像

en: Saving HTML pages: Indexes
ja: HTML ページを保存しています: 目次

en: Copying original images
ja: 元の画像をコピーしています

en: Could not find the style folder
ja: スタイルのフォルダーが見つかりませんでした

en: Could not create a temporary folder
ja: 一時フォルダーを作成できませんでした
