Pix - en to fi translation catalogue (1073 entries)

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Behavior
fi: Toiminta

en: _Single click to open files
fi: _Yksittäispainallus avaa tiedostot

en: _Double click to open files
fi: _Kaksoispainallus avaa tiedostot

en: _Open files in fullscreen mode
fi: _Avaa tiedostot koko näytön tilassa

en: Other
fi: Muut

en: Thumbnail _size:
fi: Esikatselukuvien _koko:

en: D_etermine image type from content (slower)
fi: T_unnista kuvatyyppi sisällöstä (hitaampi)

en: digits
fi: numeroa

en: Description
fi: Kuvaus

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: remove
fi: poista

en: add
fi: lisää

en: _Extensions:
fi: _Laajennukset:

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Filter _Name:
fi: Suodattimen _nimi:

en: _Match:
fi: _Osuma:

en: Rules:
fi: Säännöt:

en: _Limit to
fi: _Rajoita

en: selected by
fi: määräytyen

en: Mean:
fi: Keskiarvo:

note: Short for "Standard deviation".  Try to keep it under the 12 characters in the translation or it will be ellipsized at the end.
en: Std dev:
fi: Keskihajonta:

en: Median:
fi: Mediaani:

note: After the colon there is the total number of pixels
en: Pixels:
fi: Pikseliä:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is a percentile.
en: Max:
fi: Enintään:

[ctx: Pixels]
note: After the colon there is the percentile of selected pixels.
en: Selected:
fi: Valittu:

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: Overwrite the old file with the new one?
fi: Korvataanko vanha tiedosto uudella?

en: Old File:
fi: Vanha tiedosto:

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Size:
fi: Koko:

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: New File:
fi: Uusi tiedosto:

en: Over_write the old file
fi: _Korvaa vanha tiedosto

en: Do not overwrite _the old file
fi: Älä korvaa _vanhaa tiedostoa

en: Overwrite _all files
fi: Korvaa k_aikki tiedostot

en: _Do not overwrite any file
fi: _Älä korvaa tiedostoja

en: _Save the new file as:
fi: _Tallenna uusi nimellä:

en: _General filter:
fi: _Käytettävä suodatin:

en: _Other filters:
fi: _Valittavat suodattimet:

en: below the folder list
fi: kansiolistan alla

en: on the right
fi: oikealla

en: Pix Preferences
fi: Pix lisäasetukset

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: T_humbnails in viewer:
fi: _Pikkukuvat katselussa:

en: on the bottom
fi: alhaalla

en: on the side
fi: sivulla

en: File _properties in browser:
fi: Tiedoston _ominaisuudet selaimessa:

en: _Statusbar
fi: T_ilarivi

en: On startup:
fi: Käynnistettäessä:

en: Go to last _visited location
fi: Palaa edelliseen sijaintiin

en: Go to this _folder:
fi: Siirry tähän _kansioon:

en: Set to C_urrent
fi: Aseta nykyiseen

en: _Reuse the active window to open files
fi: _Käytä tiedostojen avaukseen aktiivista ikkunaa

en: As_k confirmation before deleting files or catalogs
fi: Kysy _vahvistus ennen tiedostojen poistamista

en: Ask whether to save _modified files
fi: Kysy tallennusta _muokatuissa tiedostoissa

en: _Store metadata inside files if possible
fi: _Tallenna metatiedot tiedoston sisään

en: General
fi: Yleiset

en: Shortcuts:
fi: Pikanäppäimet:

en: _Restore All…
fi: _Palauta kaikki…

en: _Inverse order
fi: Kään_teinen järjestys

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Fullscreen
fi: Koko näytössä

en: Open in New Window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Open Location…
fi: Avaa sijainti…

en: Save
fi: Tallenna

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Revert
fi: Kumoa

en: Sort By…
fi: Järjestä…

en: Hidden Files
fi: Piilotiedostot

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Pix
fi: _Tietoja Pix

en: _Delete History
fi: _Poista historia

en: View and organize your images
fi: Katsele ja järjestä kuviasi

en: Import with Pix
fi: Tuo Pix:llä

en: Import the photos on your camera card
fi: Tuo valokuvat kamerasta

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Could not load the position “%s”
fi: Sijaintia "%s" ei voitu ladata

en: Open
fi: Avaa

en: Filter
fi: Suodatin

en: Show
fi: Näytä

en: Could not save the filter
fi: Suodatinta ei voitu tallentaa

en: New Filter
fi: Uusi suodatin

en: Edit Filter
fi: Muokkaa suodatinta

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Browser
fi: Selain

en: Viewers
fi: Katselu

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: File tools
fi: Työkalut

en: List tools
fi: Joukkokäsittely

en: Importers
fi: Tuonti

en: Exporters
fi: Vienti

en: Could not activate the extension
fi: Laajennusta ei voitu ottaa käyttöön

en: Could not deactivate the extension
fi: Laajennusta ei voitu ottaa pois päältä

en: Pix Development Team
fi: Pix kehitystiimi

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Restart required
fi: Käynnistys uudelleen tarvitaan

en: You need to restart pix for these changes to take effect
fi: Pix täytyy käynnistää uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan

en: _Continue
fi: _Jatka

en: _Restart
fi: _käynnistä uudelleen

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Do you want to revert all the changes and use the default shortcuts?
fi: Haluatko perua kaikki muutokset ja käyttää oletuksia?

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Sort By
fi: Järjestä

en: %s of %s
fi: %s/%s

en: Moving “%s” to “%s”
fi: Siirretään “%s” sijaintiin “%s”

en: Copying “%s” to “%s”
fi: Kopioidaan “%s” sijaintiin “%s”

en: Moving files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Getting file information
fi: Haetaan tiedoston tiedot

en: Deleting files
fi: Poistetaan tiedost

en: Moving files to trash
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: (invalid value)
fi: (virheellinen arvo)

en: None
fi: Ei mitään

en: Press a combination of keys to use as shortcut.
fi: Paina näppäinyhdistelmää ja käytä sitä pikanäppäimenä.

en: Press Esc to cancel
fi: Peruuta painamalla Esc

en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Start in fullscreen mode
fi: Aloita koko näytön tilassa

en: Automatically start a presentation
fi: Käynnistä esitys automaattisesti

en: Automatically import digital camera photos
fi: Tuo valokuvat digitaalikamerasta automaattisesti

en: Show version
fi: Näytä versio

en: [FILE…] [DIRECTORY…]
fi: [TIEDOSTO…] [HAKEMISTO…]

en: — Image browser and viewer
fi: — Kuvaselain ja katseluohjelma

en: Pix is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Pix on ilmainen ohjelmisto; voit jakaa sen uudelleen ja/tai muokata sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public License -lisenssin ehtojen mukaisesti; joko lisenssin versio 2 tai (valinnan mukaan) mikä tahansa myöhempi versio.

en: Pix is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Pix jaetaan siinä toivossa, että siitä on hyötyä, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman edes oletettua takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA tai SOVELTUVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katso lisätietoja GNU General Public License -lisenssistä.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pix.  If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
fi: Sinun olisi pitänyt saada kopio GNU General Public License -lisenssistä Pixin mukana. Jos ei, katso http://www.gnu.org/licenses/.

en: An image viewer and browser.
fi: Kuvien katselu- ja selausohjelma.

en: [modified]
fi: [muokattu]

en: %s of free space
fi: %s vapaata tilaa

en: No suitable module found for %s
fi: Ei löydetty soveltuvaa moduulia %s :lle

en: Could not save the file
fi: Kuvaa ei voitu tallentaa

en: Save changes to file “%s”?
fi: Tallennetaanko muutokset "%s"?

en: If you don’t save, changes to the file will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, tehdyt muutokset menetetään.

en: Do _Not Save
fi: _Älä tallenna

en: Accept
fi: Hyväksy

en: _Close
fi: _Sulje

en: Could not change name
fi: Nimeä ei voitu muuttaa

en: Modified
fi: Muokattu

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry edelliseen jo avattuun sijaintiin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavaan jo avattuun sijaintiin

en: History
fi: Historia

en: View the folders
fi: Näytä kansiot

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Edit file
fi: Muokkaa kuvaa

en: Operations
fi: Toiminnot

en: Could not perform the operation
fi: Toimintoa ei voitu suorittaa

en: File type not supported
fi: Kuvatyyppi ei ole tuettu

en: No suitable module found
fi: Tarvittavaa moduulia ei löytynyt

en: Insufficient memory
fi: Liian vähän muistia

en: Could not open the module “%s”: %s
fi: Moduulia “%s”: %s ei voitu avata

en: The extension “%1$s” is required by the extension “%2$s”
fi: Laajennus "%1$s" vaatii toisen laajennuksen "%2$s"

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: _Show Format Options
fi: _Näytä formaatin valinnat

en: Options
fi: Asetukset

en: Comment
fi: Kommentti

en: No file
fi: Ei tiedostoa

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Computer
fi: Tietokone

en: Home Folder
fi: Koti

en: Could not delete the files
fi: Tiedostoja ei voitu poistaa

en: The files cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them permanently?
fi: Tiedostoja ei voida siirtää roskakoriin. Poistetaanko ne pysyvästi?

en: Could not move the files to the Trash
fi: Tiedostoja ei voitu siirtää roskakoriin

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen “%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected file? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected files?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %'d valitun tiedoston?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %'d valittua tiedostoa?

en: If you delete a file, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat tiedoston, se katoaa pysyvästi.

en: S_how:
fi: _Näytä:

en: All
fi: Kaikki

en: Personalize…
fi: Mukauta…

en: kB
fi: kt

en: MB
fi: Mt

en: GB
fi: Gt

en: files
fi: tiedostoon

en: all the following rules
fi: jos kaikki ehdot täytetään

en: any of the following rules
fi: jos joku ehdoista täyttyy

en: ascending
fi: nouseva järjestys

en: descending
fi: laskeva järjestys

en: No name specified
fi: Nimeä ei ole

en: No limit specified
fi: Rajaa ei määritelty

en: Resizing images
fi: Muutetaan kuvien kokoa

en: (Open Parent)
fi: (Avaa yläkansio)

en: Invalid name. The following characters are not allowed: %s
fi: Virheellinen nimi. Seuraavia merkkejä ei hyväksytä: %s

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Enter the new name:
fi: Anna uusi nimi:

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Linear scale
fi: Lineaarinen skaalaus

en: Logarithmic scale
fi: Logaritminen skaalaus

en: Channel:
fi: Kanava:

en: Value
fi: Arvo

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: Could not rename the file
fi: Tiedostoa ei voitu nimetä uudelleen

en: No suitable loader available for this file type
fi: Tiedostotyypille ei ole soveltuvaa latainta

en: No options available for this file type
fi: Tälle tiedostotyypille ei ole valintoja

en: Could not find a suitable module to save the image as “%s”
fi: Sopivaa moduulia kuvan tallentamiseen nimellä "%s" ei löytynyt

en: Reading file information
fi: Luetaan tiedoston tietoja

en: Location
fi: Sijainti

en: Locations
fi: Sijainnit

en: Other…
fi: Muu…

en: File
fi: Tiedosto

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

en: Bytes
fi: Tavuja

en: Modified Date & Time
fi: Muokkausaika

en: Type
fi: Tyyppi

en: Format
fi: Muoto

en: Dimensions
fi: Mitat

en: Duration
fi: Kesto

en: Exposure Settings
fi: Valotuksen asetukset

en: Aperture
fi: Aukko

en: ISO Speed
fi: ISO-herkkyys

en: Exposure Time
fi: Valotusaika

en: Shutter Speed
fi: Sulkimen nopeus

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Flash
fi: Salama

en: Camera Model
fi: Kameran malli

en: Color Profile
fi: Väriprofiili

en: General Date & Time
fi: Päivämäärä ja aika

en: Title
fi: Otsikko

en: Place
fi: Paikka

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Rating
fi: Arviointi

en: Author
fi: Tekijä

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: file name
fi: tiedostonimi

en: file path
fi: tiedostopolku

en: file size
fi: tiedostokoko

en: file modified date
fi: muokkausaika

en: no sorting
fi: ei lajittelua

en: dimensions
fi: mitat

en: aspect ratio
fi: kuvasuhde

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Images
fi: Kaikki kuvat

en: JPEG Images
fi: JPEG-kuvat

en: Raw Photos
fi: Raakakuvat

en: Text Files
fi: Tekstitiedostot

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: File modified date
fi: Muokkauspäivä

en: Date photo was taken
fi: Kuvausaika

en: Title (embedded)
fi: Aihe (upotettu)

en: Description (embedded)
fi: Kuvaus (upotettu)

en: Tag (embedded)
fi: Tunniste (upotettu)

en: Aspect ratio
fi: Kuvasuhde

en: Show/Hide
fi: Näytä/piilota

en: Navigation
fi: Liikkuminen

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Viewer
fi: Kuvakatselin

en: Cannot read file information
fi: Tietoja ei voitu lukea

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Cancel operation
fi: Peru toiminto

en: Saving file information
fi: Tallennetaan tiedoston tietoja

en: Saving “%s”
fi: Tallennetaan “%s”

en: Invalid file format
fi: Viallinen tiedostotyyppi

en: Presentation
fi: Esitys

en: Create tag “%s”
fi: Luo tunniste “%s”

en: Show all the tags
fi: Näytä kaikki tunnisteet

en: _Delete
fi: _Poista

en: Holidays
fi: Lomat

en: Temporary
fi: Väliaikainen

en: Screenshots
fi: Ruudunkaappaus

en: Science
fi: Tiede

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Important
fi: Tärkeä

en: Games
fi: Pelit

en: Party
fi: Juhla

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Astronomy
fi: Tähtitiede

en: Family
fi: Perhe

en: Text
fi: Teksti

en: Space
fi: Välilyönti

en: Year
fi: Vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: Day of the month
fi: Kuukauden päivä

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Edit Template
fi: Muokkaa mallia

en: Square
fi: Neliö

en: 4∶3 (DVD, Book)
fi: 4∶3 (dvd, kirja)

en: 3∶2 (Postcard)
fi: 3∶2 (postikortti)

en: 16∶9 (DVD)
fi: 16∶9 (dvd)

en: is lower than
fi: on pienempi kuin

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is equal to
fi: on yhtä suuri kuin

en: is greater than or equal to
fi: on suurempi tai yhtä suuri kuin

en: is lower than or equal to
fi: on pienempi tai yhtä suuri kuin

en: Reset
fi: Palauta

en: The test definition is incomplete
fi: Testin määrittely on vaillinainen

en: is
fi: on

en: is only
fi: on vain

en: is not
fi: ei ole

en: matches
fi: on täsmälleen

en: Add a new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Remove this rule
fi: Poista tämä sääntö

en: contains
fi: sisältää

en: starts with
fi: alkaa merkeillä

en: ends with
fi: päättyy merkkeihin

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: is before
fi: on ennen

en: is after
fi: on jälkeen

en: Today
fi: Tänään

en: Now
fi: Nyt

en: Colors
fi: Värit

en: Rotation
fi: Kierto

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s».  Do you want to reassign it to this action instead?
fi: Näppäinyhdistelmä «%s» on jo liitetty toiminnolle «%s». Haluatko määrittää sen uudelleen tälle toiminnolle?

en: Reassign
fi: Aseta uudelleen

en: The key combination «%s» is already assigned to the action «%s» and cannot be changed.
fi: Näppäinyhdistelmä «%s» on jo liitetty toimintoon «%s», eikä sitä voi muuttaa.

en: The key combination «%s» is already assigned and cannot be changed.
fi: Näppäinyhdistelmä «%s» on jo asetettu, eikä sitä voi muuttaa.

en: Could not display help
fi: Ohjetta ei voitu näyttää

en: Could not launch the application
fi: Ohjelmaa ei voitu käynnistää

en: _Copy Here
fi: _Kopioi tähän

en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

en: _Link Here
fi: _Linkitä tähän

en: Cancel
fi: Peru

en: Upload images to 23hq.com
fi: Lähetä kuvia 23hq.com

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Add bookmarks support.
fi: Lisää kirjanmerkkien tuki.

en: Burn CD/DVD
fi: Polta CD/DVD

en: Save files to an optical disc.
fi: Tallenna tiedostot optiselle levylle.

en: Catalogs
fi: Kuvastot

en: Create file collections.
fi: Luo tiedostokokoelmia.

en: Change date
fi: Vaihda päivämäärä

en: Change the files date
fi: Vaihda tiedostojen päivämäärä

en: Comments and tags
fi: Kommentti ja tunnisteet

en: Add comments and tags to any file type.
fi: Lisää kommentti ja tunnisteita mihin tahansa tiedostotyyppiin.

en: Contact Sheet
fi: Lomake

en: Create an index image displaying the thumbnails of the selected files.
fi: Luo hakemiston ryhmäkuva, jossa näkyy valittujen tiedostojen pikkukuvat.

en: Convert format
fi: Muunna formaattia

en: Save images in a different format
fi: Tallenna kuvat eri formaatissa

en: Desktop background
fi: Taustakuva

en: Set the image as desktop background
fi: Aseta kuva taustakuvaksi

en: Edit metadata
fi: Muokkaa metatietoja

en: Allow to edit files metadata.
fi: Salli tiedostojen metatiedon muokkaaminen.

en: EXIF, IPTC, XMP support
fi: EXIF, IPTC, XMP tuki

en: Read and write exif, iptc and xmp metadata.
fi: Lukee ja kirjoittaa exif, iptc ja xmp metatietoa.

en: File manager
fi: Tiedostojen hallinta

en: File manager operations.
fi: Tiedostojen hallinnan toiminnot.

en: Find Duplicates
fi: Etsi samanlaisia

en: Find duplicated files.
fi: Etsi päällekkäisiä tiedostoja.

en: Upload images to Flickr
fi: Lataa kuvat Flickriin

en: Audio/Video support
fi: Audio/Video tuki

en: Play audio and video files.
fi: Toistaa ääntä ja videota

en: Image print
fi: Kuvatulostus

en: Allow to print images choosing the page layout.
fi: Salli kuvien tulostaminen valitsemalla sivun asettelu.

en: Image rotation
fi: Kuvan kääntäminen

en: Rotate images without data loss.
fi: Käännä kuvaa ilman laadun menetystä.

en: File list tools
fi: Tiedostolistan työkalut

en: Scripting and batch manipulation of files.
fi: Tiedostojen manipulointi ja eräkäsittely.

en: Map
fi: Kartta

en: View the photo position on the map
fi: Katso valokuvan sijainti kartalla

en: Import photos
fi: Tuo kuvat

en: Import photos from removable devices.
fi: Tuo valokuvia usb-laitteista.

en: Raw format support
fi: Raw formaatin tuki

en: Allow to load raw format images.
fi: Salli Raw-kuvien lataaminen.

en: Red-eye removal
fi: Punaisten silmien poisto

en: Tool to remove the red-eye effect from a photo.
fi: Työkalu punasilmäisyyden poistamiseen valokuvasta.

en: Rename files
fi: Nimeä tiedostot uudelleen

en: Rename series of files.
fi: Nimeä joukko tiedostoja uudelleen.

en: Resize images
fi: Muuta kuvien kokoa

en: Resize series of images.
fi: Muuta joukko kuvia eri kokoon.

en: Search
fi: Haku

en: File search tool.
fi: Tiedostohaku työkalu.

en: Selections
fi: Valinnat

en: Advanced file selection.
fi: Tarkennettu tiedostojen valinta.

en: Play a presentation of images.
fi: Toista kuvista esitys.

en: Terminal
fi: Pääte

en: Open a folder in a terminal
fi: Avaa kansio päätteessä

en: Web Albums
fi: Web Albumi

en: Create static web albums.
fi: Luo Internet sijaintiin albumi.

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: _Edit Bookmarks…
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä…

en: _System Bookmarks
fi: _Järjestelmän kirjanmerkit

en: _Bookmarks:
fi: _Kirjanmerkit:

en: Go to this location
fi: Siirry tähän sijaintiin

en: Remove
fi: Poista

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Location
fi: _Sijainti

en: Disc Name
fi: Levyn nimi

en: Current _folder
fi: Nykyinen _kansio

en: Current folder and its s_ub-folders
fi: Nykyinen kansio alikansioinen

en: _Selected files
fi: _Valitut tiedostot

en: Source
fi: Lähde

en: _Quality:
fi: _Laatu:

en: _Lossless
fi: _Häviötön

en: _Default extension:
fi: _Oletuspääte:

en: _Smoothing:
fi: _Pehmennys:

en: Opti_mize
fi: Opti_moi

en: _Progressive
fi: _Progressiivinen

en: Compression _level:
fi: Pakkaustaso:

en: Default options:
fi: Oletusvalinnat:

en: _RLE compression
fi: _RLE-pakkaus

en: Compression
fi: Pakkaus

en: _No compression
fi: _Ei pakkausta

en: No_rmal (Deflate)
fi: No_rmaali (pura)

en: _Loss compression (JPEG)
fi: _Laatua heikentävä pakkaus (JPEG)

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: _Horizontal:
fi: _Vaakataso:

en: _Vertical:
fi: _Pystytaso:

en: _Method:
fi: _Metodi:

en: C_atalogs:
fi: Kuvastot:

en: New Library
fi: Uusi kirjasto

en: New Catalog
fi: Uusi kuvasto

en: _View the destination
fi: _Näytä kohde

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Date:
fi: _Päivämäärä:

en: Catalog
fi: Kuvasto

en: Organization:
fi: Järjestely:

en: Files
fi: Tiedostot

en: Create
fi: Luo

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Ei mitään

en: Catalog _Preview:
fi: Kuvaston _katselu:

en: _Group files by:
fi: _Ryhmittelyn peruste:

en: _Include sub-folders
fi: _Hae alikansioista

en: Ignore catalogs with a single file
fi: Älä huomioi yhden tiedoston kuvastoja

en: Put single files in the catalog:
fi: Laita yksittäiset kuvastoon:

en: Singles
fi: Yksittäiset

en: Change the following values:
fi: Muuta seuraavia arvoja:

en: _Last modified date
fi: _Muokkauspäivä

en: Co_mment date
fi: Ko_mmentin päivämäärä

en: Change to:
fi: Muuta päiväksi:

en: The _following date:
fi: _Seuraava päivämäärä:

en: File _modified date
fi: Tiedoston _muokkauspäivä

en: File c_reation date
fi: Tiedoston _luontipäivä

en: Date p_hoto was taken
fi: Kuvan kuvausaika

en: A_djust by
fi: _Vaihda

en: hours
fi: tuntia

en: minutes
fi: minuuttia

en: seconds
fi: sekuntia

en: _Synchronize with the embedded metadata
fi: _Päivitä upotettu metadata samaksi

en: Simple
fi: Koruton

en: Simple with shadow
fi: Koruton varjolla

en: Shadow only
fi: Vain varjo

en: Slide
fi: Liuku

en: Inward Shadow
fi: Sisäinen varjo

en: Outward Shadow
fi: Ulkoinen varjo

en: Background
fi: Tausta

en: _Solid color
fi: _Yksivärinen

en: _Gradient
fi: _Väriliuku

en: Select a color
fi: Valitse väri

en: Frame
fi: Kehys

en: _Style:
fi: _Tyyli:

en: C_olor:
fi: V_äri:

en: _Header:
fi: _Otsikko:

en: Select a font
fi: Valitse fontti

en: _Footer:
fi: _Alaviite:

en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Help
fi: Ohje

en: Edit template
fi: Muokkaa mallia

en: _Destination:
fi: Ko_hdekansio:

en: Choose destination folder
fi: Valitse kohdekansio

en: File_name:
fi: Tie_dostonimi:

en: Create _HTML image map
fi: Luo _HTML-linkkikartta

en: Saving
fi: Tallennus

en: Create a new theme
fi: Luo uusi teema

en: Edit the selected theme
fi: Muokkaa valittua teemaa

en: Delete the selected theme
fi: Poista valittu teema

en: Theme
fi: Teema

en: Columns:
fi: Sarakkeet:

en: Images per page:
fi: Kuvia sivulla:

en: All images on a single page
fi: Kaikki kuvat yhdellä sivulla

en: _All pages with the same size
fi: _Kaikki sivut ovat saman kokoisia

en: Layout
fi: Asettelu

en: S_ort:
fi: _Järjestä:

en: Re_verse order
fi: Kään_teinen järjestys

en: _Size:
fi: _Koko:

en: Sq_uared
fi: _Neliö

en: Thumbnails
fi: Pikkukuvat

en: New format
fi: Uusi formaatti

en: Destination
fi: Kohde

en: _Use the original image folder
fi: K_äytä kuvan alkuperäistä kansiota

en: D_escription:
fi: _Kuvaus:

en: _Place:
fi: _Sijainti:

en: T_ags:
fi: _Tunnisteet:

en: _Rating:
fi: _Arviointi:

en: _Title:
fi: _Otsikko:

en: C_opyright:
fi: _Tekijänoikeus:

en: Co_untry:
fi: _Maa:

en: _Code:
fi: Maa_tunnus:

en: Cr_edit:
fi: _Tekijä:

en: _Source:
fi: _Lähde:

en: _Urgency:
fi: Tä_rkeys:

en: _Object Name:
fi: Kohteen _nimi:

en: Byline _Title:
fi: Maininnan _otsikko:

en: _Byline:
fi: _Tekijästä maininta:

en: _City:
fi: _Kaupunki:

en: _Language:
fi: _Kieli:

en: State/Province:
fi: Osavaltio/lääni:

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: B_rightness:
fi: _Kirkkaus:

en: Con_trast:
fi: Kon_trasti:

en: _Saturation:
fi: _Kylläisyys:

en: Cyan-_Red:
fi: Syaani-_Punainen:

en: _Magenta-Green:
fi: _Magenta-Vihreä:

en: _Yellow-Blue:
fi: _Keltainen-Sininen:

en: Color Levels
fi: Väritasot

en: Position
fi: Paikka

en: Color
fi: Väri

en: Copy
fi: Kopioi

en: _Grid:
fi: _Apuviivat:

en: Selection
fi: Valinta

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: Heigh_t:
fi: _Korkeus:

en: _Position:
fi: _Paikka:

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Center
fi: Keskitä

en: I_nvert aspect ratio
fi: _Käännä sivusuhde

note: after the colon there is a control to select the size in pixels
en: M_ultiple of:
fi: Kerroin:

en: Include current channel
fi: Sisällytä nykyinen kanava

en: High _quality
fi: Korkea_laatu

en: pixels
fi: pikseliä

en: Set the image size to this value
fi: Aseta koko tähän arvoon

en: Original dimensions:
fi: Alkuperäiset mitat:

en: Scale factor:
fi: Skaalaus:

en: New dimensions:
fi: Uudet mitat:

en: Grid:
fi: Apuviivat:

en: _Background:
fi: _Tausta:

en: Pick a background color
fi: Valitse taustaväri

en: _Transparent
fi: _Läpinäkyvä

en: Original size
fi: Alkuperäinen koko

en: Bounding box
fi: Suorakaide

en: Crop borders
fi: Rajaa reunat

en: Angle
fi: Kulma

en: Align
fi: Tasaus

en: Image size
fi: Kuvan koko

en: Point 1:
fi: Piste 1:

en: Point 2:
fi: Piste 2:

en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Draw a line on the image 
    to set the alignment.
fi: Piirrä viiva jolla asetetaan
    kuvan suunta.

en: Parallel
fi: Sama suunta

en: Perpendicular
fi: Pystysuora

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Threshold:
fi: Kynnysarvo:

en: Radius:
fi: Säde:

en: Amount:
fi: Määrä:

en: _Folders:
fi: _Kansiot:

en: Duplicates:
fi: Samanlaiset:

en: Files:
fi: Tiedostot:

en: Last modified
fi: Muokkausaika

en: _View
fi: _Näytä

en: No duplicates found.
fi: Samanlaisia ei löytynyt.

en: Start _at:
fi: A_loita:

en: _Filter:
fi: _Suodatin:

en: Public photos
fi: Julkisia kuvia

en: Private photos, visible to family and friends
fi: Yksityisiä kuvia, näytetään perheelle ja kavereille

en: Private photos, visible to friends
fi: Yksityisiä kuvia, näytetään kavereille

en: Private photos, visible to family
fi: Yksityisiä kuvia, näytetään perheelle

en: Private photos
fi: Yksityisiä kuvia

en: Safe content
fi: Turvallinen sisältö

en: Moderate content
fi: Maltillista sisältöä

en: Restricted content
fi: Rajoitettua sisältöä

en: _Account:
fi: _Tunnus:

en: Edit accounts
fi: Muokkaa tunnuksia

en: Free space:
fi: Vapaa tila:

en: Ph_otoset:
fi: _Kuvasetti:

en: _Privacy:
fi: _Yksityisyys:

en: _Safety:
fi: _Turvallisuus:

en: Hi_de from public searches
fi: _Piilota julkisista hakutuloksista

en: _Resize if larger than:
fi: _Muuta kokoa, jos suurempi kuin:

en: A_ccount:
fi: _Tunnus:

en: Play
fi: Toista

en: Slower
fi: Hidasta

en: Faster
fi: Nopeuta

en: Restart when finished
fi: Aloita alusta

en: Time:
fi: Aika:

en: Go back 5 seconds
fi: 5 sekuntia taakse

en: Go back 10 seconds
fi: 10 sekuntia taakse

en: Go back 1 minute
fi: 1 minuutti taakse

en: Go back 5 minutes
fi: 5 minuuttia taakse

en: Go forward 5 seconds
fi: Eteen 5 sekuntia

en: Go forward 10 seconds
fi: Eteen 10 sekuntia

en: Go forward 1 minute
fi: Eteen 1 minuutti

en: Go forward 5 minutes
fi: Eteen 5 minuuttia

en: Go back 1 second
fi: 1 sekunti taakse

en: Go forward 1 second
fi: Eteen 1 sekunti

en: Use hardware acceleration
fi: Käytä laitteistokiihdytystä

en: _Screenshots location:
fi: _Kaappausten sijainti:

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Custom
fi: Mukautettu

en: millimeters
fi: millimetriä

en: inches
fi: tuumaa

en: The current page number
fi: Sivunumero

en: The total number of pages
fi: Sivujen kokonaismäärä

en: Special code
fi: Erikoismerkit

note: translate only the text in the curly brackets
en: %D{ format }
fi: %D{ formaatti }

en: The current date
fi: Nykyhetki

en: The total number of files
fi: Tiedostojen kokonaismäärä

en: The event description
fi: Tapahtuman kuvaus

en: _Rows:
fi: _Riviä:

en: Image
fi: Kuva

en: Position:
fi: Paikka:

en: Left
fi: Vasen

en: Top
fi: Ylös

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Rotation:
fi: Kääntäminen:

en: Unit:
fi: Yksikkö:

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Fonts
fi: Fontit

en: Select Caption Font
fi: Valitse fontti

en: Select Header Font
fi: Valitse ylätunnisteen fontti

en: Select Footer Font
fi: Valitse alatunnisteen fontti

en: After loading an image:
fi: Kuvan latauksen jälkeen:

en: Set to actual size
fi: Näytä todellisessa koossa

en: Keep previous zoom
fi: Säilytä viimeisin suurennos

en: Fit to window
fi: Sovita ikkunaan

en: Fit to window if larger
fi: Sovita ikkunaan jos suurempi

en: Fit to width
fi: Sovita leveyteen

en: Fit to width if larger
fi: Sovita leveyteen jos suurempi

en: Reset scrollbar positions
fi: Nollaa vierityspalkin paikka

en: Mouse wheel action:
fi: Hiiren rullan toiminta:

[ctx: zoom quality]
en: Change image
fi: Vaihda kuva

[ctx: zoom quality]
en: Zoom image
fi: Suurenna kuvaa

en: Zoom quality:
fi: Suurennuksen laatu:

[ctx: zoom quality]
en: _High
fi: _Korkea

[ctx: zoom quality]
en: _Low
fi: _Matala

en: Transparency:
fi: Läpinäkyvyys:

en: Checkered
fi: Ruudullinen

en: White
fi: Valkoinen

en: Gray
fi: Harmaa

en: Black
fi: Musta

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Fit to height
fi: Sovita korkeuteen

en: _Destination
fi: Ko_hdekansio

en: _Automatic subfolder
fi: _Alikansiot automaattisesti

en: _Template:
fi: _Malli:

en: Co_mmands:
fi: Ko_mennot:

en: _Wait for the command to finish
fi: _Odota komennon loppumista

en: E_xecute command once for every file
fi: Suorita komento _jokaiselle erikseen

en: _Terminal command (shell script)
fi: _Päätteen komento (shell script)

en: Sh_ortcut:
fi: _Pikanäppäin:

en: _Command:
fi: Ko_mento:

en: Edit command
fi: Muokkaa komentoa

en: A_ccounts:
fi: T_unnukset:

en: After importing from a device:
fi: Laitteesta tuonnin jälkeen:

en: _Rotate the images physically
fi: _Käännä kuvat fyysisesti

en: _Delete the imported files from the source
fi: _Poista laitteesta tuodut kuvat siirron jälkeen

en: _Event:
fi: Ta_pahtuma:

en: _Tags:
fi: _Tunnisteet:

en: _Sort by:
fi: _Järjestä:

note: Translators: this is the text case (upper or lower case).
en: Cas_e:
fi: Kirjainkoko:

en: Re_verse Order
fi: Kään_teinen järjestys

en: Revert to the last used template
fi: Palauta viimeksi käytettyyn mallipohjaan

en: _Preview:
fi: _Esikatselu:

en: pixel
fi: kuvapiste

en: New dimensions
fi: Uudet mitat

en: _Height:
fi: _Korkeus:

en: _Preserve original aspect ratios
fi: Säilytä alkuperäinen _kuvasuhde

en: _Personalize
fi: _Mukauta

en: _Transition effect:
fi: _Siirtymän tyyli:

note: This is the first part of the phrase "change automatically, every x seconds", where x is an input control that let the user choose a value.
en: _Change automatically, every
fi: _Vaihda automaattisesti joka

[ctx: Every x seconds]
en: seconds
fi: sekunti

en: _Restart when finished
fi: _Aloita alusta

en: R_andom order
fi: _Satunnainen järjestys

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Add files to the playlist
fi: Lisää tiedostoja soittolistalle

en: Remove the selected files
fi: Poista valitut tiedostot

en: All images on a single image
fi: Kaikki kuvat yhdessä kuvassa

en: Adapts to the window width
fi: Mukauta ikkunan leveyteen

en: Album
fi: Albumi

en: _Copy originals to destination
fi: _Luo kopiot alkuperäisistä kuvista kansioon

en: _Adapt to the window width
fi: _Mukauta ikkunan leveyteen

en: Index Page
fi: Pääsivu

en: Thumbnail Caption
fi: Pikkukuvan kuvateksti

en: Image Page
fi: Kuvasivu

en: Show the description, if available
fi: Näytä mahdollinen kuvaus

en: Show the following attributes:
fi: Näytä seuraavat tiedot:

en: Image Attributes
fi: Kuvan tiedot

en: Could not remove the bookmark
fi: Kirjanmerkkiä ei voitu poistaa

en: _Optical Disc…
fi: _Optinen levy…

en: Write to Disc
fi: Kirjoita levylle

en: Error interpreting JPEG image file: %s
fi: Virhe tulkittaessa JPEG-tiedostoa: %s

en: Unknown JPEG color space (%d)
fi: Tuntematon JPEG-väriavaruus (%d)

en: Name already used
fi: Nimi on käytössä

en: New catalog
fi: Uusi kuvasto

en: Enter the catalog name:
fi: Anna kuvaston nimi:

en: C_reate
fi: _Luo

en: New library
fi: Uusi kirjasto

en: Enter the library name:
fi: Anna kirjaston nimi:

en: Could not remove the catalog
fi: Kuvaston poisto ei onnistunut

en: Are you sure you want to remove “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa “%s”?

en: Add to Catalog…
fi: Lisää kuvastoon…

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Remove from Catalog
fi: Poista kuvastosta

en: Create Catalog
fi: Luo kuvasto

en: Create Library
fi: Luo kirjasto

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Catalog Properties
fi: Kuvaston ominaisuudet

en: Organize
fi: Järjestele

en: Automatically organize files by date
fi: Järjestele automaattisesti päivän mukaan

en: Could not add the files to the catalog
fi: Tiedostoja ei voitu lisätä kuvastoon

en: Could not create the catalog
fi: Kuvaston luonti ei onnistunut

en: Add to Catalog
fi: Lisää kuvastoon

en: _Add
fi: _Lisää

en: Keep the dialog open
fi: Pidä ikkuna avoinna

en: Could not save the catalog
fi: Kuvastoa ei voitu tallentaa

en: Could not load the catalog
fi: Kuvastoa ei voitu avata

en: Organize Files
fi: Järjestele tiedostoja

en: Files will be organized in catalogs. No file will be moved on disk.
fi: Ryhmitellään automaattisesti kuvastoon. Tiedostoja ei siirretä levyllä.

en: Tag
fi: Tunniste

en: The catalog “%s” already exists, do you want to overwrite it?
fi: Kuvasto "%s" on olemassa, haluatko korvata sen?

en: The library “%s” already exists, do you want to overwrite it?
fi: Kirjasto "%s" on olemassa, haluatko korvata sen?

en: Over_write
fi: Kor_vaa

en: Cannot move the files
fi: Tiedostoja ei voi siirtää

en: Cannot copy the files
fi: Tiedostoja ei voi kopioida

en: Invalid destination.
fi: Virheellinen kohde.

en: Copying files to “%s”
fi: Kopioidaan tiedostoja "%s"

en: Could not remove the files from the catalog
fi: Kuvastosta ei voitu poistaa tiedostoja

en: Operation completed. Catalogs: %d. Images: %d.
fi: Suoritettu. Kuvastot: %d Kuvat: %d.

en: Change _Date…
fi: Muuta _päivämäärää…

en: Change Date
fi: Muuta päivämäärää

en: Import Embedded Metadata
fi: Tuo upotettu metadata

en: Comment Date & Time
fi: Kommentin päivämäärä ja aika

en: Contact _Sheet…
fi: _Lomake…

en: Image _Wall…
fi: _Kuvaseinä…

en: Enumerator
fi: Numerointi

en: Current date
fi: Tämä päivä

en: Current page number
fi: Sivunumero

en: Total number of pages
fi: Sivujen kokonaismäärä

en: Could not save the theme
fi: Teemaa ei voitu tallentaa

en: Could not delete the theme
fi: Teemaa ei voitu poistaa

en: Image Wall
fi: Kuvaseinä

en: Creating images
fi: Kuvien luominen

en: Generating thumbnails
fi: Luodaan pikkukuvia

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alaviite

en: Theme Properties
fi: Teeman ominaisuudet

en: Copy _From
fi: Kopioi _teemasta

en: New theme
fi: Uusi teema

en: Convert Format…
fi: Muunto formaatti…

en: Converting images
fi: Muunnetaan kuvia

en: Convert Format
fi: Muunto formaatti

en: Could not show the desktop background properties
fi: Taustakuvan ominaisuuksia ei voitu näyttää

en: _Undo
fi: K_umoa

en: Could not set the desktop background
fi: Taustakuvaa ei voitu asettaa

en: Set as Background
fi: Aseta taustakuvaksi

en: Are you sure you want to permanently delete the metadata of the selected files?
fi: Haluatko poistaa pysyvästi valittujen tiedostojen metadatan?

en: If you delete the metadata, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat metadatan, se katoaa pysyvästi.

en: Edit comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Edit tags
fi: Muokkaa tunnisteita

en: Delete Metadata
fi: Poista metadata

en: Could not save the file metadata
fi: Metadataa ei voitu tallentaa

en: Save only cha_nged fields
fi: Tallenna vain muuttuneet kentät

en: No date
fi: Ei päivämäärää

en: The following date
fi: Aseta käsin

en: Last modified date
fi: Muokkausaika

en: File creation date
fi: Luontiaika

en: Do not modify
fi: Älä muuta

en: Assigning tags to the selected files
fi: Nimeä tunnisteet valitulle tiedostoille

en: Writing files
fi: Kirjoitetaan tiedostoja

en: Reading files
fi: Luetaan tiedostoja

en: Exif General
fi: Exif yleiset

en: Exif Conditions
fi: Exif olosuhteet

en: Exif Structure
fi: Exif rakenne

en: Exif Thumbnail
fi: Exif pikkukuvat

en: Exif GPS
fi: Exif gps

en: Exif Maker Notes
fi: Exif kommentit

en: Exif Versions
fi: Exif versiot

en: Exif Other
fi: Exif muut

en: XMP Embedded
fi: XMP upotettu

en: XMP Attached
fi: XMP liitetty

en: date photo was taken
fi: kuvausaika

en: _Export To
fi: Vi_e

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: Enter the folder name:
fi: Kirjoita kansion nimi:

en: Could not move the files
fi: Tiedostojen siirto ei onnistunut

en: Files cannot be moved to the current location, as alternative you can choose to copy them.
fi: Siirto tähän sijaintiin ei onnistunut. Voit kokeilla tiedostojen kopioimista siirtämisen sijaan.

en: Move To
fi: Siirrä sijaintiin

en: Copy To
fi: Kopioi sijaintiin

en: Move
fi: Siirrä

en: Could not open the location
fi: Kohdetta ei voitu avata

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Copy to…
fi: Kopioi sijaintiin…

en: Move to…
fi: Siirrä sijaintiin…

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Delete
fi: Poista

en: Open with the File Manager
fi: Avaa tiedostonhallinnalla

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Paste Into Folder
fi: Liitä kansioon

en: Duplicate
fi: Monista

en: Delete permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Open with Gimp
fi: Avaa ohjelmalla Gimp

en: Open _With
fi: _Avaa ohjelmalla

en: Do you want to move “%s” to “%s”?
fi: Haluatko siirtää "%s" paikkaan "%s"?

en: Do you want to copy “%s” to “%s”?
fi: Haluatko kopioida "%s" paikkaan "%s"?

en: Do you want to move the dragged files to “%s”?
fi: Haluatko siirtää raahatut tiedostot paikkaan "%s"?

en: Do you want to copy the dragged files to “%s”?
fi: Haluatko kopioida raahatut tiedostot paikkaan "%s"?

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Adjust contrast
fi: Säädä kontrastia

en: Flip
fi: Pyöräytä

en: Mirror
fi: Peilaa

en: Rotate right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate left
fi: Käännä vasemmalle

en: Crop
fi: Rajaa

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Applying changes
fi: Toteutetaan muutokset

en: Adjust Colors
fi: Säädä värejä

en: Change brightness, contrast, saturation and gamma level of the image
fi: Säädä kirkkaus, kontrasti, kylläisyys ja gamma

en: Stretch
fi: Venytä

en: Stretch the histogram after trimming 0.5% from both ends
fi: Venytä histogrammi leikattuasi 0,5% molemmista päistä

en: Equalize
fi: Ekvalisoi

en: Equalize the histogram using the square root function
fi: Tasaa histogrammi neliöjuurifunktiolla

en: Uniform
fi: Tasainen

en: Equalize the histogram using the linear function
fi: Tasaa histogrammi lineaarifunktiolla

en: Adjust Contrast
fi: Säädä kontrastia

en: Automatic contrast adjustment
fi: Automaattinen kontrastin säätö

en: Color Picker
fi: Värivalitsin

en: Pick a color from the image
fi: Valitse väri kuvasta

en: %d × %d (Image)
fi: %d × %d (kuva)

en: %d × %d (Screen)
fi: %d × %d (näyttö)

en: Rule of Thirds
fi: Kolmeen osaan

en: Golden Sections
fi: Kultainen leikkaus

en: Center Lines
fi: Keskilinja

en: Add to Presets
fi: Lisää esiasetuksiin

en: Enter the preset name:
fi: Kirjoita esiasetuksen nimi:

en: Add to presets
fi: Lisää esiasetuksiin

en: Color Curves
fi: Värikäyrät

en: Adjust color curves
fi: Säädä värikäyriä

en: Special Effects
fi: Tehosteet

en: Warmer
fi: Lämmin

en: Cooler
fi: Kylmä

en: Soil
fi: Maaperä

en: Desert
fi: Aavikko

en: Arctic
fi: Arktinen

en: Mangos
fi: Mango

en: Fresh Blue
fi: Raikas sininen

en: Cherry
fi: Kirsikka

en: Vintage
fi: Viinisato

en: Blurred Edges
fi: Sumeat reunat

en: Vignette
fi: Tummat reunat

en: Flip the image vertically
fi: Käännä kuva pystysuunnassa

en: _Brightness
fi: _Kirkkaus

en: _Saturation
fi: _Kylläisyys

en: _Average
fi: _Keskiverto

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Lomo
fi: Lomo linssi

en: Mirror the image horizontally
fi: Peilaa kuva vaakasuunnassa

en: Negative
fi: Negatiivi

en: Redo
fi: Tee uudestaan

en: Rotate
fi: Käännä

en: Rotate Left
fi: Käännä vasemmalle

en: Rotate the image by 90 degrees counterclockwise
fi: Käännä 90 astetta vastapäivään

en: Rotate Right
fi: Käännä oikealle

en: Rotate the image by 90 degrees clockwise
fi: Käännä 90 astetta myötäpäivään

en: Sharpening image
fi: Kuvan tarkennus

en: Enhance Focus
fi: Säädä tarkennusta

en: Undo
fi: Peru

en: Find _Duplicates…
fi: Etsi _samanlaiset…

en: _Find
fi: _Etsi

en: leave the newest duplicates
fi: jätä uusimmat samanlaiset

en: leave the oldest duplicates
fi: jätä vanhimmat samanlaiset

en: by folder…
fi: kansion mukaan…

en: all files
fi: kaikki tiedostot

en: no file
fi: ei tiedostoa

en: Search completed
fi: Haku valmis

en: Searching for duplicates
fi: Etsitään samanlaisia

en: Getting the file list
fi: Haetaan tiedostolistaa

en: Duplicates
fi: Samanlaisia

en: Select
fi: Valitse

en: Could not connect to the server
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä

en: Files successfully uploaded to the server.
fi: Kuvat lähetetty palvelimelle.

en: _Open in the Browser
fi: _Avaa selaimessa

en: Could not create the album
fi: Albumin luominen ei onnistunut

en: Could not upload the files
fi: Tiedostoja ei voitu lähettää

en: No valid file selected.
fi: Yhtään sopivaa tiedostoa ei ole valittu.

en: Could not export the files
fi: Tiedostojen vienti ei onistunut

en: Export to %s
fi: Vie %s

en: Could not get the photo list
fi: Kuvien listaa ei saatu

en: No album selected
fi: Ei albumia valittuna

en: _Import
fi: _Tuo

en: Import from %s
fi: _Tuo sijainnista %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Return to this window when you have finished the authorization process on %s
fi: Palaa tähän ikkunaan kun olet suorittanut valtuutusprosessin %s

en: Once you’re done, click the “Continue” button below.
fi: Kun olet valmis, paina "Jatka" -painiketta.

en: C_ontinue
fi: J_atka

en: _Authorize…
fi: _Valtuuta…

en: Pix requires your authorization to upload the photos to %s
fi: Pix vaatii sinun valtuutuksesi lähettääkseen kuvia %s

en: Click “Authorize” to open your web browser and authorize pix to upload photos to %s. When you’re finished, return to this window to complete the authorization.
fi: Paina "Valtuuta" avataksesi selaimesi ja valtuuta pix lataamaan valokuvia osoitteeseen %s. Kun olet valmis, palaa tähän ikkunaan viimeistelemään valtuutus.

en: Getting the album list
fi: Haetaan albumilistaa

en: Creating the new album
fi: Luodaan uutta albumia

en: Could not upload “%s”: %s
fi: Lataaminen epäonnistui “%s”: %s

en: Uploading “%s”
fi: Ladataan “%s”

en: Uploading the files to the server
fi: Lähetetään tiedostoja palvelimelle

en: Getting the photo list
fi: Haetaan listaa kuvista

en: Image saved as %s
fi: Kuva tallennettu %s

en: Could not take a screenshot
fi: Kaappausta ei voitu ottaa

en: Screenshot
fi: Kaappaus

en: Play/Pause
fi: Toista/tauko

en: Mute
fi: Mykistä

en: Play faster
fi: Toista nopeammin

en: Play slower
fi: Toista hitaammin

en: Next frame
fi: Seuraava kuva

en: Playing video
fi: Videon toistaminen

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Take a screenshot
fi: Ota kaappaus

en: Audio/Video Player
fi: Audio/videosoitin

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Encoder
fi: Enkooderi

en: Codec
fi: Koodekki

en: Framerate
fi: Kuvanopeus

en: Channels
fi: Kanavat

en: Sample rate
fi: Taajuus

en: Could not print the selected files
fi: Valittuja kuvia ei voitu tulostaa

en: Print
fi: Tulosta

en: Total number of files
fi: Tiedostojen kokonaismäärä

en: Event description
fi: Tapahtuman kuvaus

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Could not print
fi: Valokuvien tulostus ei onnistunut

en: Images
fi: Kuvat

en: Loading “%s”
fi: Ladataan “%s”

en: Loading images
fi: Ladataan kuvia

en: Rotate Physically
fi: Käännä fyysisesti

en: Reset the EXIF Orientation
fi: Palauta asento EXIF

en: Saving images
fi: Tallennetaan kuvia

en: Problem transforming the image: %s
fi: Ongelma muunnettaessa kuvaa: %s

en: This transformation may introduce small image distortions along one or more edges, because the image dimensions are not multiples of 8.
    
    The distortion is reversible, however. If the resulting image is unacceptable, simply apply the reverse transformation to return to the original image.
    
    You can also choose to discard (or trim) any untransformable edge pixels. For practical use, this mode gives the best looking results, but the transformation is not strictly lossless anymore.
fi: Tämä muunnos voi aiheuttaa pieniä kuvanvääristymiä yhden tai useamman reunan lähistöllä, koska kuvan mittasuhteet eivät ole 8:n kerrannaisia.
    
    Vääristymä on kuitenkin palautettavissa. Jos muunnoksesta seuraava kuva ei ole hyväksyttävä, tee vain käänteismuunnos palauttaaksesi alkuperäisen kuvan.
    
    Voit myös hylätä (tai rajata) muuntamiseen kelpaamattomat reunakuvapisteet. Käytännön työssä tämä tapa antaa parhaimman näköiset tulokset, mutta muunnos ei ole enää täysin häviötön.

en: _Trim
fi: _Rajaa

en: _Accept distortion
fi: _Salli vääristymät

en: Zoom in
fi: Suurempi

en: Zoom out
fi: Pienempi

en: Zoom 100%
fi: Suurennus 100%

en: Zoom 200%
fi: Suurennus 200%

en: Zoom 300%
fi: Suurennus 300%

en: Zoom to fit
fi: Sovita ikkunaan

en: Zoom to fit if larger
fi: Sovita ikkunaan, jos suurempi

en: Zoom to fit width
fi: Sovita ikkunan leveyteen

en: Zoom to fit width if larger
fi: Sovita leveyteen

en: Zoom to fit height
fi: Sovita korkeuteen

en: Zoom to fit height if larger
fi: Sovita korkeuteen, jos suurempi

en: Undo edit
fi: Kumoa muokkaus

en: Redo edit
fi: Toista muokkaus

en: Scroll left
fi: Vieritä vasemmalle

en: Scroll right
fi: Vieritä oikealle

en: Scroll up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll down
fi: Vieritä alas

en: Scroll left fast
fi: Vieritä nopeasti vasemmalle

en: Scroll right fast
fi: Vieritä nopeasti oikealle

en: Scroll up fast
fi: Vieritä nopeasti ylös

en: Scroll down fast
fi: Vieritä nopeasti alas

en: Scroll to center
fi: Vieritä keskelle

en: Histogram
fi: Pylväskaavio

en: Copy Image
fi: Kopioi kuva

en: Paste Image
fi: Liitä kuva

en: Apply the embedded color profile
fi: Käytä upotettua väriprofiilia

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Loading the original image
fi: Ladataan alkuperäistä kuvaa

en: JPEG XL container
fi: JPEG XL säiliö

en: Image Viewer
fi: Kuvakatselin

en: Scroll Image
fi: Vieritä kuvaa

en: Image Editor
fi: Kuvankäsittely

en: Invalid Destination
fi: Virheellinen kohde

en: File date
fi: Alkuperäinen päivämäärä

en: Importing files
fi: Tuodaan tiedostoja

en: No file imported
fi: Yhtään kuvaa ei tuotu

en: The selected files are already present in the destination.
fi: Valitut kuvat ovat jo kansiossa.

en: Delete operation not supported.
fi: Laite ei tue tiedostojen poistoa tuonnin jälkeen.

en: Last imported
fi: Viimeisin tuotu

en: No file specified.
fi: Tiedostoa ei ole määritetty.

en: Not enough free space in “%s”.
    %s of space is required but only %s is available.
fi: Ei vapaata tilaa “%s”.
    Tilaa tarvitaan %s, mutta saatavilla on vain %s.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Script
fi: Skripti

en: Could not save the script
fi: Skriptiä ei voitu tallentaa

en: New Command
fi: Uusi komento

en: Edit Command
fi: Muokkaa komentoa

en: Are you sure you want to delete the selected command?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa valitun komennon?

en: Commands
fi: Omat työkalut

en: Enter a value:
fi: Anna arvo:

en: _Skip
fi: _Ohita

en: Quoted text
fi: Lainattu teksti

en: File URI
fi: Tiedoston URI

en: File path
fi: Tiedoston polku

en: File name
fi: Tiedoston nimi

en: File name, no extension
fi: Tiedostonimi, ei päätettä

en: File extension
fi: Tiedostopääte

en: Folder path
fi: Kansion polku

en: Ask a value
fi: Kysy arvoa

en: File attribute
fi: Tiedostomäärite

en: No command specified
fi: Komentoa ei ole määritelty

en: Command exited abnormally with status %d
fi: Komento keskeytyi virheeseen  %d

en: New authentication…
fi: Uusi todennus…

en: Authorization Required
fi: Valtuutus vaaditaan

en: Choose _Account…
fi: Valitse _tunnus…

en: Choose Account
fi: Valitse tunnus

en: Edit Accounts
fi: Muokkaa tunnuksia

en: Connecting to the server
fi: Yhdistetään palvelimeen

en: Asking authorization
fi: Pyydetään valtuutusta

en: Getting account information
fi: Haetaan käyttäjätietoja

en: Choose a folder
fi: Valitse kansio

en: Import
fi: Tuo

en: _Removable Device…
fi: _Siirrettävä laite…

en: F_older…
fi: Kansi_o…

en: I_mport From
fi: _Tuo

en: Could not import the files
fi: Ei voitu tuoda tiedostoja

en: Files to import: %d (%s)
fi: Tuotavia tiedostoja: %d (%s)

en: Could not load the folder
fi: Hakemistoa ei voitu ladata

en: Getting the folder content…
fi: Haetaan kansion sisältöä…

en: Import from Removable Device
fi: Tuo liitetystä laitteesta

en: Import from Folder
fi: Tuo hakemistosta

en: RAW Format
fi: RAW formaatti

en: Red Eye Removal
fi: Punasilmäisyyden poisto

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
fi: Poista kameran salaman aiheuttamat punaiset silmät

en: Original filename
fi: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Original extension
fi: Alkuperäinen tiedostopääte

en: Original enumerator
fi: Alkuperäinen numerointi

en: Modification date
fi: Muokkauspäivä

en: Digitalization date
fi: Digitalisointipäivä

en: Could not rename the files
fi: Nimien muutos ei onnistunut

en: Old Name
fi: Vanha nimi

en: New Name
fi: Uusi nimi

en: Keep original case
fi: Säilytä isot ja pienet kirjaimet

en: Convert to lower-case
fi: Muunna kaikki pieniksi kirjaimiksi

en: Convert to upper-case
fi: Muunna kaikki isoiksi kirjaimiksi

en: Renaming files
fi: Nimetään uudelleen tiedostoja

en: Resize Images…
fi: Muuta kokoa…

en: Resize Images
fi: Muuta kokoa

en: Keep the original format
fi: Pidä alkuperäinen formaatti

en: Could not perform the search
fi: Hakua ei voitu suorittaa

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Find
fi: Etsi

en: Find files
fi: Etsi tiedostoja

en: Search again
fi: Hae uudelleen

en: Add another location
fi: Lisää toinen sijainti

en: No file found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Files found so far: %s
fi: Tähän mennessä löydetyt tiedostot: %s

en: Searching…
fi: Etsitään…

en: Cancel the operation
fi: Peru toiminto

en: Add to selection
fi: Lisää valintaan

en: Remove from selection
fi: Poista valinnasta

en: Show selection
fi: Näytä valinta

en: Remove from Selection
fi: Poista valinnasta

en: Show selection %d
fi: Näytä valinta %d

en: Use Alt-%d to add files to this selection, Ctrl-%d to view this selection, Alt+Shift+%d to remove files from this selection
fi: Käytä Alt-%d lisätäksesi tiedostoja tähän valintaan, Ctrl-%d näyttää valitut, Alt+Shift+%d poistaa tiedostoja tästä valinnasta

en: Selection %d
fi: Valinta %d

en: Start presentation
fi: Aloita esitys

en: Terminate presentation
fi: Lopeta esitys

en: Pause/Resume presentation
fi: Pysäytä tai Jatka esitystä

en: Show next file
fi: Näytä seuraava tiedosto

en: Show previous file
fi: Näytä edellinen tiedosto

en: Playing a presentation
fi: Esityksen toistaminen

en: Choose the files to play
fi: Valitse soitettavat tiedostot

en: Audio files
fi: Äänitiedostot

en: Random
fi: Satunnainen

en: Push from right
fi: Vieritä vasempaan

en: Push from bottom
fi: Vieritä alas

en: Slide from right
fi: Liuta oikealta

en: Slide from bottom
fi: Liuta alhaalta

en: Fade in
fi: Varjo sisäänpäin

en: Flip page
fi: Pyöräytä kuva

en: Cube from right
fi: Kuutiona vasemmalle

en: Cube from bottom
fi: Kuutiona ylös

en: Open in Terminal
fi: Avaa päätteessä

en: _Web Album…
fi: _Verkkoalbumi…

en: Current image number
fi: Kuvan numero

en: Total number of images
fi: Kuvien määrä

en: Web Album
fi: Verkkoalbumi

en: Malformed command
fi: Väärin muotoiltu komento

en: Could not show the destination
fi: Kohdesijaintia ei voitu näyttää

en: The album has been created successfully.
fi: Uusi albumi on luotu onnistuneesti.

en: Saving thumbnails
fi: Tallennetaan pienoiskuvia

en: Saving HTML pages: Images
fi: Tallennetaan HTML-sivuja: Kuvia

en: Saving HTML pages: Indexes
fi: Tallennetaan HTML-sivuja: Pääsivut

en: Copying original images
fi: Kopioidaan alkuperäisiä kuvia

en: Could not find the style folder
fi: Tyylikansiota ei löytynyt

en: Could not create a temporary folder
fi: Väliaikaiskansion luonti ei onnistunut
